Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Michálek se pod tlakem Pirátů vzdal vládního angažmá

Zda to zvýší chuť strany vstoupit do koaličního kabinetu, bude jasno v pondělí

Jakub Michálek před hlasováním o vyslovení 
 nedůvěry • Autor: Profimedia
Jakub Michálek před hlasováním o vyslovení nedůvěry • Autor: Profimedia

V Pirátské straně je hodně napjatá atmosféra. Členové z celé země od pátečních 10 hodin dopoledne elektronicky hlasují o tom, zda schvalují návrh předsednictva strany vstoupit do vlády. V Pirátském fóru to moc nadějně pro vládní angažmá nevypadalo, opakují se tam připomínky a nesouhlasné hlasy. Sice od nepříliš početné aktivní skupiny lidí, ale Piráti už ze zkušenosti vědí, že takhle je to často. To nejaktivnější “hejno” - jak si sami říkají - umí strhnout při hlasování dost dalších lidí, kteří sem přijdou jen na skok: přečíst si, co bylo řečeno, a hlasovat.

Ve čtvrtek si navíc Piráti schválili, že při tomto hlasování o vstupu do vlády nestačí nadpoloviční většina souhlasných hlasů, ale musí jich být tři pětiny. To by mohlo při nízké účasti hlasujících (Pirátů je ve straně zhruba 1300 a nepočítá se s tím, že by se vnitrostranického referenda účastnila výrazná většina) vytvořit bariéru pro to, aby šli Piráti do vlády. Z jejich koalice PirSTAN by v ní tak zbyli jen Starostové.

Připomínky, které mohou vést k nesouhlasu se vstupem do vlády, se nejčastěji týkají takzvané “neslučitelnosti funkcí”. Tedy že by poslanec byl zároveň ministrem, což platí jak pro dosavadního předsedu poslaneckého klubu Jakuba Michálka, který se měl stát ministrem pro legislativu, tak předsedu strany Ivana Bartoše, který by měl ve vládě zamířit na ministerstvo pro místní rozvoj a digitalizaci.

Na situaci sice existují dva pohledy. A sice že ona neslučitelnost se z logiky nemůže týkat role poslanec-ministr, protože ministr bez poslaneckého mandátu je polovičním politikem: pokud by si například Piráti někdy v budoucnu odhlasovali, že chtějí z vlády odejít, nebo by vláda padla či by je z ní premiér odvolal, zůstal by jejich vrcholný představitel, ať už Michálek nebo Bartoš, zcela mimo politiku. Nebyl by ani ve sněmovně.

Jakub Michálek v otevřeném fóru o kumulaci funkcí už dřív Pirátům připomněl, že “neslučitelnost funkcí” neslibovali Piráti nikdy na jiné úrovni než komunální a že sami Piráti dávno usilují o takzvaný klouzavý mandát, který by tuto situaci řešil - ministr by po odchodu z vlády mohl být znovu poslancem. Podoba návrhu zákona o klouzavém mandátu však minulý měsíc narazila v Senátu a musí se připravit znovu.

Ve čtvrtek v noci však Michálek tlaku podlehl a oznámil v uzavřeném fóru kolegům, že ministrem nebude. “Ahoj, díky za všechny věcné příspěvky v diskusi. Nacházíme se patrně před nejdůležitějším rozhodnutím v historii strany. Jsem přesvědčen, že musíme mluvit otevřeně a střízlivě. Po proběhlé diskusi s Ivanem jsem Ivanovi sdělil, co považuji za správné, tedy že hodlám plně vykonávat mandát, který jsem získal ve volbách, určitě nebudu nabíhat na past rezignace a Ivan bude patrně hledat jiného nominanta na oblast legislativy. Mohu tedy psát zcela otevřeně, aniž by mě mohl kdokoliv obviňovat, že jsem na výsledku osobně zainteresován,” napsal do pirátského fóra v 1:11 v noci.

Dál v textu podporuje, aby Piráti vstoupili do vlády i s Ivanem Bartošem. Ten je také poslancem, ale zároveň předsedou strany a volebním lídrem, který by měl mít podle politické logiky místo ve vládě jisté. Pokud by se vzdal poslaneckého mandátu, naskočil by za něj navíc do sněmovny z kandidátní listiny náhradník ze Starostů, takže by Piráti o jednoho ze čtyř poslanců ve sněmovně oslabili.

Jak to ovlivní uvažování Pirátů, bude jasno v pondělí, až hlasování o účasti ve vládě skončí. Sám Bartoš už v uzavřeném Pirátském fóru na Michálkovo sdělení také reagoval. “Celou věc jsem řešil s Jakubem Michálkem a vzhledem k tomu, že osobně nesouhlasím s názorem, že by se měl vzdát poslaneckého mandátu, neboť naše vzorná práce ve sněmovně a úspěchy v ní po 4 roky byla z veliké práce zásluhou jeho vedení z pozice předsedy klubu, rozhodl jsem se, že jeho nominaci vůbec nepředložím a sněmovní tým se tak bude nadále opírat o jeho schopnosti coby předsedy klubu,” konstatuje Bartoš. Dále píše, že v případě schválení vstupu do vlády navrhne jiného ministra.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš • Autor: Milan Bureš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš • Autor: Milan Bureš

Michálek na dotaz Respektu, co přesně bylo v noci spouštěčem jeho rozhodnutí, zatím nereagoval. Ivan Bartoš na otázku, proč akceptuje v Pirátském fóru rozhodnutí Jakuba Michálka neucházet se o post ministra pro legislativu, když sám teorii o nemožnosti kumulace funkcí na úrovni ministr/poslanec dlouhodobě neuznává a potvrzuje to i v Pirátském fóru, odpověď zaslal, ale svůj postoj v ní nevysvětlil. “Celostátní fórum Pirátů dnes začalo hlasovat o vstupu či nevstupu Pirátů do vznikající vlády. O nominacích jednotlivých kandidátů na ministry za Piráty jednáme, vedeme diskuzi, jména nebudu nyní komentovat, kandidáty představíme příští týden,” píše v textové zprávě.

Ještě ve čtvrtek objížděl Ivan Bartoš a Jakub Michálek stranu osobně: jezdili za členy do krajů, každý jinam,  a bavili se s nimi o nadcházejícím hlasování o vstupu do vlády. I tyto cesty vzbudily na Pirátském fóru v „hejnu“ debatu. Někteří členové varovali,  že by cesta Ivana Bartoše na Ústecko, kam se chystal vyjet ještě v pátek, mohla být vykládána jako “obcházení ukončení rozpravy” před hlasováním - a to by mohl být důvod, proč by potom zpochybnili výsledky vnitrostranického referenda. Ivan Bartoš tak do svého volebního kraje, kde kandidoval jako lídr Pirátů, nakonec nevyrazil.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].