Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Konvoj místo dodávky. Sbírka pro Ukrajinu nečekaně naplnila Skautský institut

Ukázalo se, že zájem dárců je obrovský, říká ředitel institutu Miloš Říha.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

V sobotu kolem jedné hodiny odpoledne je ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí hodně rušno. Nápad naplnit a odvézt jednu dodávku spacáků a léků  tamní provozovatelé dostali o den dříve - poté, co začaly přicházet zprávy od jejich skautských kolegů ve Lvově. Přes noc se ale vše vyvinulo v logistickou akci zahrnující desítky dobrovolníků, stovky dárců, organizaci dodávkového konvoje i vykoupené obchody s outdoorovým oblečením.

„Ukázalo se, že zájem dárců je obrovský,“ říká ředitel Skautského institutu Miloš Říha. Jeho kolega Jakub Ambrozek, který má za Skautský institut na starosti mediální komunikaci, vidí bod zlomu v okamžiku, kdy se příspěvek o vzniklé sbírce sdílel stokrát. „Sdílely to účty s několika tisíci sledujícími. Tam někde jsme začali tušit, že to bude úplně jiné,“ říká. A jiné to bylo. U Skautského institutu se střídají vozy dobrovolných hasičů, dodávky, osobní auta plné spacáků, karimatek a léků. Právě tyto položky uvedl Skautský institut jako nejvíc potřebné pro ty, které zasáhla ruská invaze na Ukrajinu. Nechybějí ale ani powerbanky.

„Rozeslali jsme SMSky po dobrovolných hasičích a pak už se to vrstvilo,“ popisuje jeden z členů dobrovolného hasičského sboru Josef Ovsík z Březnice u Příbrami, jak se za dopoledne naplnila dodávka spacáky, karimatkami nebo dekami - v obci, která čítá 3,5 tisíce obyvatel. „Objevila se ale i potrava pro kočky,“ vypočítává dobrovolný hasič. S dodávkou pak zamíří zpátky do středních Čech, aby se svozem  pokračoval buď on nebo některý z kolegů.

Další posádka hasičů z Kolovrat naplnila auto za hodinu a půl. Součástí nákladu byly opět karimatky, spacáky nebo peřiny. Podstatnou část tvořilo čerstvě nakoupené zboží – a nebylo výjimkou. Dárci několikrát mluvili o tom, že obchody vyprodané. „V Praze i v Boleslavi byl Decathlon úplně prázdný. Nakonec jsme náhodou někde něco koupili,“ říká Adrian Palme, který s manželkou přijel z Turnova s jedenácti spacáky a jedenácti karimatkami.

Uvnitř budovy je živo. Zástupy jednotlivců, párů i rodin, které k pultíku v prvním patře odkládají potřebný materiál, obcházejí dobrovolníci, kteří mezitím vykládají poblíž zaparkované vozy. Projdou kolem fronty na pavlač a poté do skladů, kde vrství jednu řadu za druhou. Jedna místnost je kolem půl třetí odpoledne zcela plná a nosiči tak stoupají do druhého patra, kde již kapacity taktéž skoro nestačí. Naproti vstupu do skladu se spacáky a karimatkami nebo s oblečením je sklad léků a hygieny. Toaletní papír, vložky nebo obvazy a ibuprofen třídí dobrovolníci v malé místnosti. Před ní a v chodbě u pavlače přibývají další tašky.

Tým, který původně čítal několik jednotlivců, se přes noc a dopoledne rozrostl na čtyři desítky lidí a další přibývají. Když jsou potřeba další, rozešlou koordinátoři zprávu. „Když jsme potřebovali dalších pět dobrovolníků, byli tady během dvaceti minut,“ popisuje Říha. Jejich řady se ale rozrůstají i oty, kteří původně přišli odevzdat dary. „Nabíráme, jak přichází s věcmi, tak tady občas někdo zůstane,“ vysvětluje Ambrozek.

Naplněným kapacitám v mezičase přijela ulehčit dodávka, která následně odjíždí k ukrajinským hranicím. Pro jejího řidiče není taková cesta první. V roce 2015 vycestoval na pomoc uprchlíkům do Srbska. Dodávka se plní taškami s těstovinami, čajem, ale hlavně spacáky, hygienou a léky. Z skladu hází dobrovolnice jeden spacák za druhým a modrá dodávka se plní.

„Je to větší, než jsme si mysleli,“ konstatuje  Jakub Ambrozek. Z toho, co stíhá vysledovat, přijeli dárci z Karlových Varů, Olomouce, Havlíčkova Brodu nebo z Pardubic. Dobrovolníci teď koordinují odvoz věcí k ukrajinským hranicím. Jsou v kontaktu s Člověkem v tísni a dalšími organizacemi, aby zkoordinovali místa, kam a kolik nasbíraných věci dle potřeby odvézt,  ale na straně druhé s řidiči dodávek nebo s pražským magistrátem.

Dohromady by pak měli nasbíraný materiál odvézt do humanitárního skladu, který u hranic vznikl. Tam má konvoj vyrazit v neděli večer. „Pro nás v tuhle chvíli je důležité, aby to mělo hranici, protože to je obrovské vzepětí lidské energie,“ plánuje zároveň Miloš Říha. „Uvidíme, jaký to bude mít výsledek, efekt a ohlas,“ odpovídá na otázku, jak budou po akci postupovat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].