Nedůvěra
Andrej Babiš při projevu před hlasováním o nedůvěře • Autor: Milan Jaroš

Po téměř dvou letech se Poslanecká sněmovna opět sešla, aby jednala o vyslovení nedůvěry kabinetu Andreje Babiše (ANO). Ale i tentokrát poslanci a poslankyně rozhodli, že menšinový kabinet tvořený hnutím ANO a ČSSD bude nadále vládnout s důvěrou. Schůze, která začala v devět hodin ráno a končila v pozdních večerních hodinách, měla přitom výsledek prakticky jasný již hodinu po zahájení. Tehdy totiž KSČM potvrdila, že její poslanecký klub opustí před hlasováním sál – a opozice tak nemohla získat potřebných 101 hlasů nutných k vyslovení nedůvěry.

Schůze o vyslovení nedůvěry visela ve vzduchu od konce dubna. Tehdy koalice Spolu vystoupila s tím, že kabinet její důvěru nemá. Ve Sněmovně má ale dohromady 40 mandátů, což je o deset méně, než potřebovala ke svolání mimořádné schůze. Druhá předvolební koalice Pirátů a Starostů se tehdy ke Spolu nepřidala. Její zástupci argumentovali tím, že případné vyslovení nedůvěry by znamenalo, že na tahu by byl prezident Miloš Zeman - a přáli si hlasovat rovnou o rozpuštění Poslanecké sněmovny; k tomu ale nezískali dostatečný počet hlasů.

Reklama
Reklama

Do načasování se promítla i diplomatická roztržka mezi Českou republikou a Ruskem, která fakticky skončila až 31. května, kdy Česko opustila poslední skupina zaměstnanců ruského velvyslanectví vyhoštěných po kauze Vrbětice. V úterý - tedy hned následující den – pak obě koalice ohlásily, že mají dostatek podpisů k mimořádné schůzi.

Voliči to pochopí

O tom, zda vláda za Sněmovny odejde s důvěrou, či bez důvěry, měla rozhodnout KSČM. Ta v polovině dubna odstoupila od tolerančního patentu menšinové vládě. Předseda komunistů Vojtěch Filip tehdy mluvil o tom, že pokud by „pravice“ vyvolala hlasování o nedůvěře, poslanecký klub by vyslovení nedůvěry podpořil. „Případné hlasování o vyslovení nedůvěry, pokud bude z pravicových stran předloženo, bude pro nás také způsob, jak vyjádřit současný stav nedohody o pokračování smlouvy o toleranci. Klub KSČM by potom hlasoval pro vyslovení nedůvěry,“ uvedl v dubnu Filip.

Sněmovna
Koalice Spolu • Autor: Milan Jaroš

Již hodinu po začátku schůze ale bylo jasné, že k vyslovení nedůvěry se KSČM nakonec nechystá. Veřejnost o tom informoval Jiří Dolejš. Klub čekal na finální stanovisko výkonného výboru strany, který o tom, zda mají nakonec poslanci hlasovat pro, začal diskutovat již v polovině května. Podle Dolejše byla strana skutečně připravena hlasovat o nedůvěře, ale následně se začalo ukazovat, že uvnitř strany není názor jednotný.

„Ukázalo se, že straníci, které jsme formou anket oslovovali, si nechtějí zadat ani s Babišem, ani s opozicí,“ vysvětloval Dolejš. Strana pak měla několikrát jednat, jak v případě vyslovení nedůvěry postupovat - a rozhodující stanovisko dostal od výkonného výboru poslanecký klub až těsně po začátku mimořádné schůze.

Předseda strany Vojtěch Filip viděl jako hlavní důvod pro odchod ze sálu a faktické nepodpoření opozičního návrhu jiný důvod. „Můj výrok byla nepřímá nabídka k zahájení jednání. Že na něj opozice nereagovala, je její problém,“ řekl Filip. Na otázku, zda tedy vyslovení nedůvěry nakonec skončilo na tom, že opozice na nepřímou nabídku KSČM nezareagovala, odpověděl Vojtěch Filip, že ano.

Filip i Dolejš se shodují, že vládě sice nedůvěru nevyslovili, ale jejich voličům bude pozice strany jasná. Komunisté se po vyhlášení pauzy v jednu hodinu odpoledne schůze již neúčastnili. „Podle reakcí, které mám, odchod ze Sněmovny lidé pochopili jako náš nesouhlas s vládní politikou,“ řekl Filip. Vzorek pro své tvrzení získal prý z reakce na serverech, které vnímá jako vypovídající.

Trvající chaos

Ještě před stanoviskem komunistů si na začátku schůze vyměnili názory lídr Spolu Petr Fiala (ODS) a předseda vlády Andrej Babiš. Fiala ve svém projevu zmínil seznam čtyřiceti bodů, kvůli kterým nemá vláda jeho důvěru. Pak prezentoval osm z nich, které jsou podle něj nejzávažnější. Jako primární uvedl zdraví občanů v souvislosti s pandemií, kterou podle něj vláda nezvládla a předvedla pouze chaos.

„Toto všechno dohromady - nerespektování práva a vydávání podivných předpisů, kterým nikdo nerozumí  - vytvořilo přes rok trvající chaos. Chaos, ve kterém se málokdo vyzná, a možná se v něm nevyzná vůbec nikdo,“ řekl v projevu mimo jiné Fiala.

MJRS0379
Autor: Milan Jaroš

Ke slovu se následně dostal Andrej Babiš. V první části projevu oponoval Fialovi a oproti jeho bodům, v kterých vláda měla selhat,  prezentoval vládní úspěchy. V době, kdy už začínalo být jasné, že komunisté se k vyslovení nedůvěry nepřipojí, začal pak hovořit o nekonstruktivní opozici. „Cokoliv jsme udělali, bylo podle vás špatně. A pak jste si dokola stěžovali na to, že se opatření mění a že je tu chaos,“ řekl premiér.

Následně si z opozice vybral ke kritice hlavně Piráty, které nazval ekofanatiky. Když pak o hodinu později dostal slovo předseda Pirátské strany Ivan Bartoš, pronesl nejprve připravený projev a důvody, proč vysloví nedůvěru vládě - a poté nazval ve svém dodatku premiéra „generátorem lží“.

Slábnoucí potlesk

Ministři a ministryně se pak dělili na ty, kteří podle svých slov nevěděli, proč je schůze vůbec svolaná, a na ty, kteří - podobně jako Babiš - mluvili o úspěších vlády. „A já se snažím pochopit, proč tady dneska jsme,“ řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Já bych měl teď pravděpodobně jako ministr vlády říkat, co všechno dělám a jak je to nenahraditelné,  a že když teď bude vyslovena nedůvěra, tak se to všechno sesype. Ale já nevím, jestli to někoho zajímá,“ pokračoval.

V podobném duchu se pak vyjádřil i jeho stranický kolega a předseda sociální demokracie Jan Hamáček. „Já tady také nebudu vypočítávat úspěchy vlády. Nebudu říkat, proč jsme dělali to či ono,“ řekl Hamáček s tím, že od 19:15 je hokej a pak schůze nebude nikoho zajímat.

Pak si slovo brali další ministři a ministryně, kteří vyjmenovávali, co vláda stihla prosadit a zařídit. V opačném gardu reagovali opoziční poslanci a poslankyně, kteří podle svých agend kritizovali jednotlivé ministry.

Schůze nabrala specifický ráz poté, co se o slovo přihlásil nezařazený poslanec Lubomír Volný. Krátce před jeho prvním vystoupením navrhl ještě předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura zkrátit projevy v rozpravě na maximálně dvakrát patnáct minut, což poslanci jednoznačným výsledkem 93 ku 13 schválili.

Volný se pak nicméně často mimo diskuzi pouštěl do řečnických soubojů. Nejprve s Věrou Kovářovou, následně s Vítem Rakušanem (oba STAN) - až Jan Bartošek (KDU-ČSL) požádal kolegy, aby se schůze už nějak „dojela“ bez uhýbání od tématu.

Ještě před hlasováním, po desáté večer, vzala slovo Markéta Pekarová Adamová (TOP09). Ta svůj nesouhlas opřela o příběhy pěti lidí, kterým pandemie - a také kroky vlády - zasáhly do života. Těsně po půl jedenácté pak došlo k samotnému hlasování. V tradiční podobě se jeden po druhém poslanci a poslankyně vyjadřovali pro, či proti návrhu o vyslovení nedůvěry vládě.

Každé „proti“ se setkávalo s potleskem zákonodárců z vládních stran, který ovšem s přibývajícími minutami ustával na intenzitě. Hlasování skončilo těsně po jedenácté hodině tak, jak odchod komunistů ze sněmovny předpokládal: vláda Andreje Babiše si udržela důvěru. Pro vyslovení nedůvěry bylo 89 hlasů, proti 82.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte