Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozpočtové škrty

Finta v balíčku: Nejvíc dotací se „ušetří“ tím, že skončí pomoc s drahou elektřinou

Poplatky za zelené zdroje přejdou zpět na spotřebitele, stát tím ušetří 18 miliard

Nepůjdeme-li po cestě k obnovitelným zdrojům energie dost rychle, začne se nám hroutit pod nohama. • Autor: Milan Jaroš/Respekt
Nepůjdeme-li po cestě k obnovitelným zdrojům energie dost rychle, začne se nám hroutit pod nohama. • Autor: Milan Jaroš/Respekt

Pozn. red: Po zveřejnění tohoto článku Respekt kontaktoval ministr financí Zbyněk Stanjura, podle kterého bude nakonec řešení jiné, než předtím uvádělo ministerstvo průmyslu. A sice že příspěvky na zelenou elektřinu se nepřehodí zpět na spotřebitele, ale z větší části se skutečně zruší. "My ten objem chceme snížit minimálně o 14 miliard tak, aby ho neplatil nikdo – stát ani spotřebitelé," uvedl. "Víme, že to nebude jednoduché a že ti, kteří podporu inkasují, budou hrozit žalobami a arbitrážemi. Nicméně my jsme to riziko posoudili a jsme připraveni ho podstoupit," dodal ministr. Jeho výklad poté potvrdil i mluvčí ministerstva průmyslu Vojtěch Srnka – byť v jeho verzi je stále možné, že výrobci zelené elektřiny o podporu nepřijdou, jen se platby přenesou na někoho jiného než na domácnosti. "Základem úspor bude změna mechanismu proplácení provozní podpory za podporované zdroje energie, který upravíme tak, aby se platby za POZE nepřenesly na domácnosti. Konkrétní postup se bude odvíjet od jednání s dotčenými svazy a asociacemi," uvedl Srnka jako nové, opravené stanovisko ministerstva průmyslu.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].