Česko po volbách: Očkovací skluz, schválené odškodnění, Rusnokův nástupce
 
JIŘÍ RUSNOK, guvernér České národní banky, ČNB
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok na tiskové konferenci; červen 2020 • Autor: ČTK

 

Očkování sílí, ale… 

K iniciativě Lékaři pomáhají Česku, kterou v úterý sympatickým společným gestem podpořili Andrej Babiš i Petr Fiala, se už připojilo přes 500 dobrovolníků. Smyslem akce, odstartované královéhradeckým stomatologem Radkem Mounajjedem, je zmobilizovat až 6000 ambulantních specialistů, aby ještě do Vánoc s očkováním pomohli – a to buď ve svých ordinacích, nebo v očkovacích centrech, jejichž kapacity přestávají stačit. Důvodem je vlna zájmu o třetí dávku. Poptávka po vakcínách po měsících nezájmu znovu začíná převyšovat nabídku a sehnat brzký volný termín proto začíná být problém.

Dobrovolníci kolem Mounajjeda si dali za cíl zvednout tempo očkování na milion dávek týdně, aby se v době nynější vrcholící epidemie povedlo ochránit co nejvíc lidí, jimž už jarní očkování začíná vyprchávat. Počty vyočkoovaných dávek se sice v posledních dnech začínají zvedat, jenže k milionu týdně je ještě daleko a zapojení dobrovolníků bude od státu vyžadovat nemalé systémové změny, na kterých se teprve teď pracuje. Jak poznamenal Mounajjed v rozhovoru pro Respekt, je s podivem, že nápor zájmu o třetí dávku se řeší tak pozdě: „Já už rok upozorňuji, že dnešní stav jednoho dne přijde. Když si projdete můj Facebook, uvidíte, že celou dobu volám po tom, abychom byli připraveni. Ale teď už nemá smysl si cokoli vyčítat nebo se ohlížet dozadu.“

Schválené odškodnění

Nová sněmovna ve středu odhlasovala balík kompenzací za novou vlnu covidu. Zpětně od listopadu až do konce února bude znovu platit takzvaná izolačka, tedy příspěvek pro lidi, kteří skončí v karanténě nebo izolaci. Dávka bude fungovat jako na jaře, tedy jako příspěvek k nemocenské, a bude činit až 370 korun denně. Bonus má motivovat k tomu, aby lidé z ekonomických důvodů kontakt s nakaženými netajili a aby se v případě vlastní nákazy nebáli hlásit rizikové kontakty.

Reklama
Reklama

Sněmovna také velkou většinou hlasů obnovila ošetřovné pro případ zavření škol (které je ale prý až poslední možností řešení nynější vlny) a také pro pečovatele o děti v nařízené karanténě. Vrací se také kompenzační bonus pro podnikatele, a to ve výši 1000 korun denně (500 Kč pro tzv. dohodáře). Nárok budou mít ti, kdo v prosinci nebo v lednu přijdou aspoň o 30 procent tržeb, a to v porovnání s libovolnými po sobě jdoucími třemi měsíci z období červen–říjen 2021. Kdo měl slabý srpen, má tentokrát smůlu, výjimkou jsou sezónní podnikatelé, kteří mohou – jak uvádí ministerstvo financí – jako základnu pro výpočet použít „poslední zimní období před vypuknutím pandemie“.

Ministři, soudci a guvernér

Kuriózní kolečko, při němž se adepti na ministry střídají podle abecedy na zámku v Lánech před vitrínou s nemocným prezidentem, pokračuje ve čtvrtek audiencí Petra Gazdíka a Anny Hubáčkové. Stále není jasné, jak nově jmenovaný premiér Petr Fiala vyřeší případné neshody, pokud hlava státu skutečně odmítne někoho z nominantů jmenovat. Jak už jsme v Respektu konstatovali několikrát, uhýbat Zemanovi hned na začátku nepovažujeme za dobrý nápad. Každopádně – kdo by čekal, že jmenováním vlády bude mít  nemocný Zeman odbyto to nejdůležitější a po zbytek prezidentského mandátu už může jen odpočívat, bude na omylu.

Jen pokud jde o personální otázky, aktuálně zbývá vybrat nového předsedu Nejvyššího správního soudu, jedno volné místo se také od prosince uvolňuje na Ústavním soudu. V červnu pak vyprší mandát guvernérovi centrální banky Jiřímu Rusnokovi a dalším dvěma lidem ze sedmičlenné bankovní rady. Výběr lidí do centrální banky – vzhledem k počtu volných pozic – bude obzvlášť citlivou věcí. Je všeobecně známo, že od nástupu Rusnoka poslouchal Zeman při nominacích jeho doporučení a nedopustil se díky tomu žádných velkých přešlapů. Rusnok má v plánu poradit Zemanovi i tentokrát; otázkou je, jestli ho hlava státu poslechne.

„Až bude přijímat návštěvy, sejdeme se. Prezident o končících mandátech ví a je na něm, jak se rozhodne. Můj hlas je pouze poradní, ale určitě využiji možnosti říci Miloši Zemanovi svůj názor, jak by měla bankovní rada vypadat po mém odchodu. Ovšem na to je ještě čas,“ uvedl guvernér v rozhovoru pro nové číslo Respektu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 996

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte