Česko po volbách: Fiala na Hradě, Vojtěch v karanténě, Piráti pod Starosty
 
14A_jaros
Ivan Bartoš a Vít Rakušan zahajují volební kampaň • Autor: Milan Jaroš

 

Fiala se dočkal

Prezident Miloš Zeman o víkendu předsedu ODS jmenoval premiérem. Akce se nicméně neobešla bez komplikací: prezidentovi totiž poté, co po šestačtyřiceti dnech opustil Ústřední vojenskou nemocnici, vyšel pozitivní test na koronavirus. Namísto pátku tak za přísných hygienických opatření jmenoval prezident Petra Fialu designovaným premiérem až v neděli. „Pravda, vidět za plexisklem prezidenta, který sám tak rád posílá lidi s jinými názory kamsi do ústraní, dokázalo pobavit a všichni si to budou dlouho pamatovat,“ okomentoval situaci na webu Respektu Marek Švehla.  Česko tak má v současnosti dva premiéry. Dokud ale Fiala nebude mít jmenovaný zbytek vlády, povládne předseda vlády v demisi Andrej Babiš.

První povolební model 

Agentura Kantar představila první volební model po říjnových sněmovních volbách. A volební preference se podle něj ve společnosti příliš nezměnily – tedy v případě, že by obě předvolební koalice znovu kandidovaly ve stejném složení. Spolu se s osmadvaceti procenty dělí o první místo s ANO, pod nimi jsou se sedmnácti procenty Piráti se Starosty; poslední, kdo by se do dolní komory dostal, by byla SPD s necelými deseti procenty. K jedné změně ale přeci jen došlo. Zatímco v posledním předvolebním modelu Kantaru ze srpna byli Piráti silnějším partnerem v koalici se Starosty, v listopadu je tomu naopak. STAN má dle průzkumu 13 procent, Piráti o pět procent méně.

Náhradní ministr

Nový kandidát na ministra průmyslu a obchodu by měl být veřejnosti znám už v pondělí. Poté, co se kandidatury z důvodu možného střetu zájmů vzdal starosta Dolních Břežan Věslav Michalik (STAN), vybíral celostátní výbor hnutí Starostové a nezávislí nového kandidáta. Mezi zvažovanými jmény se objevil například ekonom Filip Matějka, předseda hnutí Vít Rakušan nicméně připustil také nominaci Josefa Bernarda, bývalého hejtmana Plzeňského kraje. Rakušan představí kandidáta nejprve Petru Fialovi a následně veřejnosti.

Vojtěch v karanténě

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) je v karanténě. „Z pátku na sobotu mi nebylo dobře, proto jsem si včera došel preventivně na PCR test. Ten bohužel ukázal, že jsem pozitivní,“ napsal na svém Twitteru dosluhující ministr. Mezitím se z izolace připojil do Otázek Václava Moravce, kde představil další detaily případného zavedení povinného očkování. Kromě věkové skupiny nad 60 let by se povinné očkování mělo týkat také některých profesí, například zdravotníků, sociálních pracovníků, hasičů, vojáků nebo policistů. Z mixu navržených povolání naopak vypadli učitelé.

Vyhláška o povinném očkování by měla být připravena v polovině prosince a musí být následně schválena parlamentem. V platnost by pak měla vstoupit 1. února příštího roku. Otázkou nicméně je, zda k tomu vůbec dojde. Budoucí vláda v čele s kandidátem na ministra zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) povinné očkování dále odmítá s tím, že to není „správná cesta“.

Stop uhlí o osm let dříve

Kandidátka na ministryni životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) v rozhovoru pro server iRozhlas řekla, že termín pro ukončení využívání uhlí, který je v programovém prohlášení budoucí vlády stanovený na rok 2038 by podle ní měl být daleko dříve. Jako úspěch by považovala budoucí ministryně rok 2030, nejpozději však, jak říká, rok 2033.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte