Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

CDU nepotřebuje ředitele, ale kapitána. Nový šéf strany má blízko k Angele Merkel

Favorit byznysu Friedrich Merz prohrál, vymezit se proti středovému Arminu Laschetovi bude pro sociální demokracii těžké

Armin Laschet • Autor: REUTERS
Armin Laschet • Autor: REUTERS

Prvně v historii se v Německu stranický sjezd odehrával digitálně. Tři kandidáti na vedení CDU, nejsilnější politické strany v zemi, k delegátům hovořili jen přes počítač, nemohli tedy sledovat reakce v sále a podle nich ladit gesta a tón hlasu. Ačkoli se jednalo o digitální premiéru, proběhlo vše přesně podle plánu. Kolem 11:30 měly být dle programu známy výsledky - a přesně v ten čas skutečně bylo jasno, že novým předsedou Křesťansko-demokratické unie se stal Armin Laschet, zemský premiér průmyslového Porýní-Vestfálska, kde v roce 2017 dokázal porazit tradičně dominantní sociální demokracii.

Ve druhém kole volby Laschet v poměru 521: 466 hlasům porazil zástupce konzervativního křídla Friedricha Merze favorizovaného v průzkumech. Mimochodem pozoruhodný průzkum provedený Institutem pro Demoskopii v Allensbachu mezi 517 zástupci německé elity minulý týden ukázal, že Merz byl jednoznačně oblíbencem významných podnikatelů a vrcholných manažerů v soukromém sektoru, zatímco Laschetovi dávali přednost přední politici a vysoce postavení státní úředníci.

Laschet má ze tří kandidátů nejblíže ke kancléřce Angele Merkel, zastupuje její středové, liberální směřování CDU. Například během uprchlické krize let 2015–2016 v televizní debatách vehementně obhajoval její vstřícnost vůči přicházejícím uprchlíkům. Též směrem k evropské integraci zastává Laschet podobné názory jako kancléřka, která po zářijových voleb odejde z vysoké politiky. Viditelně se rozcházeli až loni na jaře, kdy Laschet prosazoval brzká uvolnění koronavirových opatření, jež chtěla Merkelová naopak zpřísňovat.

Ve svém kandidátském projevu Laschet zdůrazňoval, že má větší zkušenost s praktickým vládním řemeslem než jeho rivalové. Všichni kandidáti (třetím byl Norbert Röttgen) podle jeho slov mají podobné cíle, avšak politika je víc než apely, slova a návrhy - klíčová je schopnost přetavit je v konkrétní rozhodnutí. “Jen když se slova a činy doplňují, vzniká důvěra,” řekl a doplnil příklady kroků na poli digitalizace, bezpečnosti i proměny energetiky směrem k obnovitelným zdrojům, které již coby zemský premiér učinil.

Právě slovo “důvěra” bylo jedním z motivů Laschetova projevu. Uznal, že mnozí voliči fandí Angele Merkel a až ve druhé řadě její straně - a to právě proto, že jí osobně důvěřují. Na kancléřku ostatně odkazoval častěji - na rozdíl od Merze, jenž ji v projevu vůbec nezmínil. Přihlásil se například k jejímu konsensuálnímu, klidnému politickému stylu. “CDU nepotřebuje generálního ředitele, ale kapitána, které vede a zároveň svádí tým dohromady, který drží všechny na palubě a umožní všem vyniknout a zářit,” řekl a na závěr perfektně inscenovaného projevu, v němž odkazoval též na svého otce, někdejšího horníka, dodal: “Nejsem mužem perfektní inscenace, ale jsem Armin Laschet, a tomu můžete důvěřovat."

Na měřitelné dopady jeho výhry pro předvolební stranické preference si samozřejmě musíme počkat. Laschetův nástup do celostátní politiky vysílá tři zjevné signály. Sociální demokraté jsou zklamáni, protože by se v soupeření s jednoznačně pravicovým Friedrichem Merzem by mohli víc vyhranit, odlišit, profilovat - proti středovému Laschetovi to bude náročné. Alternativa pro Německo se naopak nemusí tolik bát úprku voličů, k němuž by možná došlo, kdyby se šéfem CDU stal na východě Německa oblíbený a “chlapácky” hovořící konzervativec Merz. A konečně se dál zvýšila pravděpodobnost povolební koaliční spolupráce CDU/CSU se Zelenými, neboť Laschet a vedení středolevicových Zelených snadno najdou společnou řeč a vzájemnou důvěru. S Merzem by taková spolupráce byla složitější.

Stále však není jasné, zda bude Laschet v zářijových volbách za CDU/CSU skutečně kandidovat na kancléře. V průzkumech veřejného mínění totiž během posledního roku vyletěla obliba bavorského premiéra a předsedy CSU Markuse Södera, jenž na rozdíl od Lascheta trvale prosazuje přísnější a včasnější protipandemická opatření. Söder zatím své ambice skrývá, stačí mu prý vedení domovského Bavorska. Zda to myslí vážně, to se uvidí v příštích měsících.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].