Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Budu to dělat po svém. Kraje začínají brát očkování do vlastních rukou

Hejtmani vládě nevěří, chystají vlastní očkovací centra po vzoru Německa

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Až se rozběhne očkování proti koronaviru v masovějším měřítku, hodně úkolů spadne na kraje. Jejich lídři ale začínají ventilovat obavy, že vláda přípravy obřího logistického podniku podceňuje a že podpora z centra nejde správným směrem. Chtějí se proto zařídit po svém. Týká se to hlavně opozičních hejtmanů, jako je Martin Kuba (ODS), Petra Pecková (STAN) nebo pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Impulsem pro vlastní iniciativu jsou špatné zkušenosti s tím, jak vláda pomáhala krajům v boji s koronavirem loni, hlavně na začátku pandemie. A nově také nepřesvědčivá očkovací strategie, kterou poslalo ministerstvo zdravotnictví před Vánoci do krajů (viz dokument na konci textu). Ta se nyní sice přepracovává a nová verze má být s kraji projednána v úterý, ale hejtmani mezitím vzali iniciativu do svých rukou.

Věcně se spor vede třeba o to, jestli masové očkování veřejnosti provádět v nemocnicích, nebo na to zbudovat speciální očkovací centra. První verzi prosazoval hlavně před Vánoci ministr zdravotnictví Jan Blatný i premiér Andrej Babiš. S odůvodněním, že nemocniční síť v Česku je hodně hustá a že vakcinaci stejně musí mít v rukou zdravotnický personál. Třeba Německo jde ale cestou speciálních center na výstavištích nebo ve vyprázdněných obchodních domech (více se o tom dočtete v prvním letošním Respektu).

Tento postup se zamlouvá i některým krajům kvůli tomu, že nemocnice už jsou přetížené a vyčerpané koronavirem a mají dost své vlastní práce. Pro speciální centra mluví i fakt, že je lze logisticky nadesignovat tak, aby měla větší kapacitu. Bude-li dost vakcín, může se díky tomu naočkovat víc lidí rychleji, což otvírá cestu k dřívějšímu konci lockdownů a přetížených nemocnic.

Jižní Čechy na Zemi živitelku

„Zatím se mi zdá, že vláda chce rozeslat vakcínu do krajů a říct: vy si to zařiďte. Ale mně je jedno, jak to kdo bude dělat. Já to budu v jižních Čechách dělat po svém a prostě se o to postaráme,“ uvedl v rozhovoru pro Respekt jihočeský hejtman Martin Kuba.

Svoji strategii staví na tom, že menší okresní nemocnice jako ty v Prachaticích nebo Českém Krumlově nejsou ani dispozičně vybavené na to, aby ve svých areálech zvládly naočkovat potřebné počty. Pro každý okres proto chystá jedno externí „vysokoprůtokové“ očkovací centrum – v místech, kde nebude problém s dopravou ani parkováním a po vzoru Německa tak, aby zařízení bylo postaveno speciálně pro svoji funkci a zvládlo obsloužit třeba i jednoho pacienta za minutu. Jedno nebo dvě taková centra plánuje na budějovickém výstaviště Země živitelka.

„Naprosto nejdůležitější bude, co nastane, doufejme, už v únoru nebo v březnu, kdy sem dorazí vakcíny ve velkém množství a bude třeba očkovat tisíce lidí denně,“ uvádí Kuba na adresu toho, na co by se měly zaměřit vládní plány.

Střední Čechy: Překládáme z němčiny

Podobně mluví středočeská hejtmanka Pecková, která se dostala kvůli očkování do střetu s vládou hned na začátku mezi svátky. Ministerstvo zdravotnictví totiž zapomnělo její region uvést do rozpisu prvních prosincových a lednových dávek určených hlavně pro zdravotníky.

První pokyny k vakcinaci, které ministerstvo krajům rozeslalo den před Štědrým dnem (i tento dokument se nyní upravuje), si přeložila jako signál typu „co si kraj nezařídí sám, to mít nebude“ – přinejmenším pokud jde o samo vpichování preparátů a logistiku. „Když si to přečtu, tak z úkolů pro kraje plyne, že musíme zajistit síť očkovacích center. A tak řešíme, jak to udělat,“ shrnuje Pecková.

I ona se kvůli přetížení nemocnic kloní k tomu vsadit aspoň částečně na německou cestu. „Pokud opravdu časem dorazí vakcíny ve velkém množství, měli bychom tu hlavní fázi pro veřejnost udělat rychle, což znamená mimo nemocnice,“ odhaduje hejtmanka. Podle ní v praxi nejspíš půjde o hybrid, tedy o očkování jak v nemocnicích, tak v extra zřízených centrech.

Jako základ k tomu, aby taková centra skutečně vznikla, bere iniciativu ředitele neziskové organizace Hlídač státu Michala Bláhy, který přes svátky přeložil německý manuál pro to, jak očkovací centrum postavit a logisticky obsloužit. Dokument už pověsil na web k veřejnému opoznámkování. Do debaty nad dokumentem už se zapojili i zastupitelé z jiných krajů, třeba z Jižní Moravy.

Praha: Ať nic neleží v mrazáku

Separátní schůzku k očkování si mezi svátky s ministrem Blatným domluvilo vedení Prahy. Hlavní město je co do organizace očkování ve výhodě díky husté síti velkých fakultních nemocnic, takže shoda s vládou je tu větší. „Chceme postupovat dle vládní strategie, pokud to bude možné,“ uvádí primátor Hřib, ale zároveň říká, že pro jistotu připravuje paralelně i vlastní postup.

„Alternativní scénáře pro případ, že by nevycházel vládní plán, připravujeme od Vánoc. Jedná se o nouzová záložní řešení, aby vakcíny neležely zbytečně v mrazácích," dodává Hřib.

Ministerské materiály měl slíbené k oponentuře do 30. prosince, ale ani 2. ledna je stále k dispozici neměl. I zkušenost z minula podle jeho kolegů velí vsadit spíš na to, že bude potřeba zařídit se po svém.

„Po předchozích zkušenostech rozhodně nespoléhám na vládu. Je jasné, že pokud chceme co nejrychleji oočkovat nejohroženější skupiny a následně dát možnost očkování ostatním, musíme se do věci vložit. Připravujeme vlastni strategii,“ uvádí pražská radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová (Praha sobě).

Kolik vakcín bude?

Česko má nyní přes Evropskou unii slíbeno 16 milionů očkovacích dávek pro devět milionů lidí (některé vakcíny se aplikují dvakrát, jedna z nich jen jednou). Háček je v tom, že není zatím jasné, jak rychle budou preparáty do Česka dováženy. Navíc jen část z domluvených dávek je od výrobců, kteří už mají registraci nebo jsou těsně před ní.

Konsorcium BioNTech/Pfizer, jehož vakcína se zatím jako jediná smí podávat, přes Vánoce slíbilo celé Unii navíc 100 milionů dávek, dohromady tedy 300 milionů. Z toho na Česko připadá osm milionů, což odpovídá podílu české populace na populaci EU. I Blatný nyní tento nový počet všude uvádí.

Rozpis dodávek po měsících má být hotov po neděli. V každém případě ale stát počítá s tím, že do půl roku vakcínu od BioNTech/Pfizer nebo od jiných značek dostanou miliony Čechů. „Je reálné, aby na přelomu léta a podzimu byl proočkován dostatečný počet osob, tedy těch kýžených 60–70 procent dospělé populace,“ plánuje Blatný.

Izrael už stihl před Novým rokem proočkovat víc než desetinu populace, počty se začínají zvedat i v jiných státech. Česko zatím centrálně data nezveřejňuje. Očkování tu běží necelý týden, vakcínu zatím dostaly jen stovky nebo tisíce osob.

Musíme zrychlit

Vzhledem k nynější eskalaci epidemie – a k nutnosti odvrátit další zbytečná úmrtí a lockdowny – se zdá být klíčové, aby se do Česka podařilo dopravit maximum preparátů co nejdříve. „V současné situaci je třeba maximálně zrychlit. Pokud se do týdne nebo do deseti dnů neprojeví efekt omezujících opatření, je třeba opět změnit strategii a dovézt do ČR kvanta vakcín,“ upozorňuje hlavní epidemiolog pražské kliniky IKEM Petr Smejkal s odkazem na nynější nové rekordy v počtu nakažených a plnící se nemocnice.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Tempo závisí na přísunu vakcín, jasněji má být v úterý pro jednání vládního očkovacího týmu s kraji. Na tomto setkání mají vládní činitelé krajům objasnit i svoji představu, jak bude organizace celého procesu v terénu vypadat a kdo bude za co zodpovídat.

Centrální manuál pro kraje (stejný, jaký si někteří hejtmani připravují sami) chystá armáda. A z předběžných jednání plyne, že z iniciativy krajů – kde jsou často ve vedení noví lidé, kteří se chtějí na očkování předvést – nepanuje na centrální úrovni velká spokojenost.

Už teď je ale jasné, že pokud kraje budou dělat něco po svém, bude to jen část procesu. Na centrální úrovni se připravuje celostátní rezervační systém (pilotní verze má být hotova 15. ledna) a také digitální očkovací průkaz, aby si lidé mohli stahovat potvrzení o vakcinaci online.

Otázkou je, jak velkou logistickou podporu krajům bude schopna vláda poskytnout třeba skrze armádu nebo hasiče – v kombinaci s tím, že dál běží testování a trasování, kde už jsou akceschopné jednotky dost vytíženy.

Původní verze státní očkova… by Pavel Kroulík

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].