Bartoš po schůzce v Lánech nepotvrdil, že má Zeman výhrady k Lipavskému
 
Zeman a Bartoš
Miloš Zeman přijal na zámku v Lánech kandidáta na ministra místního rozvoje Ivana Bartoše • Autor: Jiří Ovčáček

Posledním listopadovým pondělím začaly v prezidentském sídle v Lánech schůzky s budoucími ministry a ministryněmi nově vznikající vlády. V neděli prezident Miloš Zeman - zpoza plexisklové bariéry, protože je covid pozitivní – jmenoval novým premiérem Petra Fialu, který posléze složil předepsaný slib. Fiala nyní vyčkává, až se prezident postupně sejde se členy jeho budoucího kabinetu. Dokud nebude vláda jmenovaná, nemůže se Fiala chopit řízení státu a u moci je stále Babišovův kabinet v demisi.

Přes nákazu koronavirem prezident trval na osobních schůzkách se všemi ministerskými kandidáty, ačkoliv pětikoalice se snažila prezidenta přesvědčit (), že by bylo rychlejší, aby tato setkání proběhla online formou. Nestalo se, takže do 13. prosince se má prezident osobně sejít s každým ze seznamu členů chystané vlády podle abecedního pořadí. A to ve stejném formátu jako s premiérem Fialou, tedy za „akváriem“ z plexisla a s mikrofony.

Reklama
Reklama

Prvním na řadě byl předseda Pirátské strany Ivan Bartoš, který na sociálních sítích napsal, že kromě svých plánů by prezidentovi chtěl představit i pirátské kandidáty na jednotlivé ministry. Schůzka začala v 15:00 a trvala přibližně hodinu.

Bartoš na tiskové konferenci po schůzce řekl, že se s prezidentem bavili především o agendě ministerstva pro místní rozvoj, jako byla dostupnost bydlení nebo digitalizace, která bude nově pod tento resort ve vznikající Fialově vládě spadat. Veřejně vyřčenou prezidentovu výtku vůči jednomu ministerskému jménu nechtěl Bartoš veřejně příliš rozebírat. „Řešili jsme nominace Pirátů jako celek. A dohodli jsme se, že nebudeme komentovat, dokud neproběhnou všechny schůzky,“ reagoval na novinářský dotaz šéf Pirátů a schůzku pak zhodnotil s tím, že "neměli žádný rozpor“.

Za nejpravděpodobnější jméno, které prezidentovi vadí, je považován pirátský kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský. Myslí si to i sama Pirátská strana. Lipavský se v zahraničněpolitických otázkách dlouhodobě profiluje odlišným směrem než Zeman a jeho okolí, navíc prezidentovy spolupracovníky veřejně několikrát kritizoval – například v případu neoficiálního poradce prezidenta Martina Nejedlého, který byl přesto držitelem diplomatického pasu.

Petr Fiala však už dříve řekl, že si za každým kandidátem stojí a na finální nominaci nehodlá nic měnit. Pokud by prezident stále trval na svých výhradách a odmítal by někoho z ministrů jmenovat, má Fiala v rukou účinný nástroj, a tím je tzv. kompetenční žaloba, kterou by mohl podat k Ústavnímu soudu. A podle expertů na ústavní právo by s největší pravděpodobností uspěl. Zeman se v minulosti pokoušel ovlivnit složení vlád opakovaně. Odmítl jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho nebo ministrem kultury Michala Šmardu (oba ČSSD).

V úterý se Miloš Zeman potká s kandidátem na ministra kultury Martinem Baxou (ODS), dále pak s ministrem pro evropské záležitosti Mikulášem Bekem (STAN). Lipavský má přijít na řadu příští úterý. Bartoš v této souvislosti připustil, že plánované schůzky znamenají v aktuální epidemické situaci zdržení. „Mohlo by se postupovat rychleji, ale musíme brát v potaz zdravotní stav prezidenta,“ dodal s tím, že schůzky se konají po dohodě s Fialou a je třeba to respektovat.

Server iDnes nicméně v této souvislosti napsal, že prezident chce schůzky s kandidáty do vlády dokončit již příští pátek. Na většinu dní prý hradní kancelář pozval dva kandidáty, jednoho na dopoledne, druhého na odpoledne. V pondělí a pátek 3. a 10. 12. bude mít prezident schůzku jen s jedním uchazečem, uvedl server.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 537

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte