KAREL HAVLÍČEK
Karel Havlíček • Autor: ČTK

Česko dostane z EU 6,7 miliardy eur na restart země po pandemii a Babišova vláda tvrdila, že chce mít do konce února jasno v tom, na co v přepočtu zhruba 180 miliard korun použije. „Plán dvakrát týdně konzultujeme a upravujeme s Evropskou komisí a takto to bude celý leden. Můj cíl je uzavřít to na úrovni vlády během února,” tvrdil Respektu ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) na začátku ledna.

S blížícím se Havlíčkovým termínem je však jasné, že se český plán obnovy do konce února nestihne schválit. Ucelenou představu, na co téměř dvě stě miliard evropských dotací během následujících několika málo let utratit, vláda ještě nemá. Na dokumentu se stále pracuje a ještě ho neviděla Poslanecká sněmovna. Čas je přitom jen do konce dubna, kdy má plán schválit Evropská komise a následně jej předat k posvěcení ostatními členskými státy. Pokud se to nestihne, Česko nebude moct s úderem léta čerpat mimořádnou postpandemickou pomoc.

Reklama
Reklama

Zpoždění příprav potvrdila Havlíčkova náměstkyně na ministerstvu průmyslu Silvana Jirotková. “Předložení Národního plánu obnovy vládě se posouvá do března,” napsala na dotaz Respektu tento týden náměstkyně. “Je to dáno mimo jiné tím, že finální podoba unijní legislativy byla zveřejněna teprve v minulém týdnu. Pokračují vyjednávání s Komisí a dopracování všech náležitostí,” dodala.

Podle informací Respektu je ale míč spíš na české straně hřiště. Vládní představa je na několika stech stranách rozdrobena do bezpočtu položek, často v řádu desítek milionů podle požadavků jednotlivých rezortů. Dokumentu podle EK chybí jasná idea a několik klíčových priorit v řádech miliard, které pomohou nastartovat modernizaci země; plán se tak musí přepracovat. Vstupní vodítko od počátku pro všechny země EU bylo vložit přes třetinu peněz do “ozelenění” ekonomiky a 20 procent na digitalizaci.

S výhradami vůči dosavadnímu obsahu vystoupil tento týden i klíčový byznysový zástupce v zemi, Svaz průmyslu a dopravy ČR. Jeho vedení tvrdí, že požadavky podnikatelské sféry vláda nevzala v potaz. “Částka by měla posunout českou ekonomiku zásadně dopředu a na to zatím ty peníze nejdou. Není to plán obnovy, ale plán lepení děr v rozpočtech státní správy,” řekl šéf svazu Jaroslav Hanák.

Konkrétně kritizoval, že na digitalizaci průmyslu se počítá jen s jednou miliardou korun, zatímco na digitalizaci úřadů je vyčleněno několik desítek miliard. “Ekonomickou obnovu přitom zajistíme my, podniky, ne digitální archiv státní správy,” dodal. Svaz proto bude po vládě požadovat zvýšení částky jdoucí do digitalizace průmyslu na deset miliard korun. “I kdyby to prošlo, pořád budeme na zhruba pěti procentech z celkové částky. Němci chtějí do digitalizace firem investovat 21 procent svojí obálky, Italové čtyřicet,” tvrdí Hanák.

Stejně jako další hráči, i svaz kritizuje rovněž způsob práce na dokumentu. Původní pracovní verze byla hotová už loni v říjnu, ale ucelený dokument, byť ještě nehotový, dosud neopustil brány ministerstva průmyslu. Marně se ho například už několik měsíců snaží dostat evropský výbor Sněmovny. “Odpověď ministerstva průmyslu dosud vždy byla, že to není hotové, tak není co posílat. Dostali jsme zatím jen nějaké teze,” tvrdí předseda výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

Požadavek na větší transparentnost celého procesu vyslal směrem k vládě před pár týdny i zdejší kulturní a kreativní sektor, který bojuje za udržení sumy 8,2 miliardy korun v plánu obnovy. “Pro nás je problém, že se nemáme jak dostat k podkladům, Celé to probíhá neveřejně,” říká Lucie Ševčíková z iniciativy Za kreativní Česko, která na začátku února apelovala na vládu, aby se zachovalo zmíněných osm miliard na kulturu. Ta patří mezi pandemií nejzasaženější odvětví - a zároveň se počítá, že bude jedním ze zdrojů budoucí obnovy evropských společností.

“Tento týden jsme se dozvěděli, že se do dokumentu na vládě údajně vrátil původní říjnový návrh jen 2,5 miliardy na kulturu,” pokračuje Lucie Ševčíková. “Možná to je jenom nějaký chaos nebo informační šum, ale s jistotou to nevíme. Nemáme, jak to ověřit.”

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1171

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte