Z nového čísla•7. 12. 2012•3 minuty
Za ropným zenitem
Těžba ropy pravděpodobně dosáhla svého maxima a bude klesat. Jaká budoucnost nás čeká?
Začátkem sedmdesátých let minulého století se podařil mexickému rybáři Rudesindu Cantarellovi kapitální úlovek. Místa, kde vytahoval sítě zčernalé od ropy, na jeho naléhání prozkoumala státní ropná společnost PEMEX a objevila tu největší ropné naleziště v Mexickém zálivu. V devadesátých letech, na vrcholu své slávy, chrlilo ložisko Cantarell asi 2,1 milionu barelů ropy denně, přibližně 2,5 procenta světové produkce.
Je málo věcí, po kterých pátráme houževnatěji než po novém ropném poli. Trojrozměrné seizmické mapování, pokročilé techniky průzkumných a těžebních vrtů, mořské a hlubokomořské platformy, jejichž složitost překonává kosmické rakety a cena je srovnatelná s jedním blokem jaderné elektrárny. Úsilí věnované průzkumu a těžbě je nezměrné – a výsledek? Z 20 největších dnes těžených ropných polí byl Cantarell objeven jako předposlední. A 16 z těchto ropných obrů, z nichž někteří poskytují více ropy, než kolik dováží celá Evropská unie, je za zenitem své produkce.
Konvenční starosti
Podíl konvenční ropy, tedy zjednodušeně ropy z klasických ložisek, na celkové těžbě kapalných paliv je asi 85 procent, nicméně stále klesá. Už i oficiální zdroje, jako je Mezinárodní energetická agentura (IEA), uznávají, že s konvenční ropou jsou potíže. Roční souhrnná zpráva World Energy Outlook 2010 poprvé připustila, že těžba ropy patrně dosáhla v minulém desetiletí svého maxima. Velmi diskutovaný ropný vrchol (zlom), tedy okamžik, kdy se světová těžba vyšplhala na historicky nejvyšší hodnotu, máme pravděpodobně již za sebou. Tato informace je důležitá, protože konvenční ropa se dá těžit nejsnáze, nejlevněji a s nejmenším poškozením životního prostředí. Z ložiska zpravidla proudí řadu let či desetiletí, nevyžaduje energeticky náročnou přeměnu na finální tekuté palivo a obsahuje nejvíce energie.
Klíčovými producenty konvenční ropy jsou Saúdská Arábie a Rusko; společně zajišťují přibližně čtvrtinu světové produkce, podílejí se na ní téměř rovným dílem. V Saúdské Arábii jsou ropná pole ve vlastnictví královského rodu, který část výnosů rozděluje mezi poddané. Země myslí na budoucnost, její přístup je obdobou způsobu, jakým spravovaly svůj majetek feudální rody ve středověké Evropě – král Abdalláh před pár lety rozhodl, že několik nově objevených ropných polí bude ponecháno jako rezerva pro potřeby budoucích generací.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].