Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Velký úklid bezdomovců

Jak se žije lidem, které nikdo nechce

Bezdomovci kriminalitu páchají jen minimálně. • Autor: Karel Cudlín
Bezdomovci kriminalitu páchají jen minimálně. • Autor: Karel Cudlín

Vypadá, jako když pláče, ale z očí mu teče hnis. Přes rudá nateklá víčka už několik dní nevidí, ruce má pokryté mokvajícími boláky, tělo zjizvené od pádů, kopanců a ran. Léta se nemyl, takže svým zápachem budí pozornost i v hloučku ostatních bezdomovců shromážděných před charitativním centrem Naděje u pražského Hlavního nádraží. Netroufá si mezi ně a nedůvěřivě čeká opodál. Je polovina června a Zuzaně Kazdové, která po upozornění kolegů vychází zuboženému muži naproti, se za chvíli splní malý sen. Přišel. Po více než roce, kdy mu sociální pracovnice poprvé na Václavském náměstí s kolegy nabízela jídlo, po bezpočtu neúspěšných pokusů o kontakt, na něž reagoval s vyhýbavou nedůvěrou, stojí Michal Hanel konečně tady.

Vyhnat a hlídat

Viditelně sešlí bezdomovci, jakým byl ještě donedávna i pan Hanel, se v Praze stále častěji stávají předvolebním tématem. Sotva utichl rozruch kolem sběrného tábora, jehož vybudování do magistrátní koncepce protlačil radní pro sociální otázky Jiří Janeček (ODS), polepila minulý týden smíchovská buňka ČSSD pátý pražský obvod plakáty s nápisem „Vyženeme narkomany a bezdomovce“ – po mohutných protestech pražských i celostátních stranických lídrů pak slíbila, že je stáhne. A za necelé dva týdny chytlavé téma znovu oživí duchovní otec sběrného tábora, který v metropoli zahájí Mezinárodní konferenci o bezdomovectví.

Jejím hlavním bodem má být zveřejnění výsledků nového sčítání lidí bez přístřeší v Praze. Závěry ovšem v tomto případě nejspíš nebudou tak zajímavé jako jméno firmy, která součet prováděla. Dvoumilionovou zakázku magistrátu vyhrála v zimě bez povšimnutí médií bezpečnostní agentura ABL. Firma, patřící donedávna dnešnímu ministru dopravy za Věci veřejné Vítu Bártovi, v minulých letech proslula zejména pořádkovými službami pro desátou a jedenáctou městskou část, kde si na její razantní „domlouvání“ bezdomovcům stěžovali nejen obyvatelé, ale dokonce i městská policie. „Vykazovali z laviček starší občany, kteří měli třeba jen sešlé oblečení, což je skutečně síla,“ popisuje přístup hlídek ABL Ivana Körberová, která má v pražské městské policii bezdomovce na starosti. Aktuální angažmá firmy na konferenci jen posiluje domněnku, která se objevila v médiích – právě ABL by mohla dostat od magistrátu na starost ostrahu plánovaného tábora.

Zakázka pro pár strážných není sama o sobě tak důležitá jako trend, na který ukazuje. Současné vedení Prahy má k vládě tvrdé ruky v ulicích zjevně blízko. Zda se sběrný tábor nakonec postaví, ovšem zdaleka není jasné. Proti jsou nejen všechny městské části, na jejichž území by mohl být umístěn, ale myšlenku coby nehumánní, nefunkční nebo zbytečně drahou jednoznačně odmítají i všichni oslovení kandidáti na primátora – včetně kandidátky Věcí veřejných Markéty Reedové a šéfa pražské ODS Borise Šťastného.

A proti je i Zuzana Kazdová, sociální pracovnice, která počátkem letošního léta vyšla z denního centra naproti Michalu Hanelovi a s týmem dalších odborníků se postarala o záchranu jednoho z nejubožejších pražských bezdomovců. „Lidé, jako je on, by byli hlavními kandidáty na odvoz do takového tábora,“ říká mladá žena, která pracuje s bezdomovci přímo v terénu. „A přitom právě jim může tohle řešení nejvíc ublížit.“

Celou reportáž si můžete přečíst v novém čísle Respektu 37/2010, které vychází v pondělí 13. září 2010.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].