Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Svět na baterky

Jsou všude, od telefonů po elektromobily. Rychle se zlepšují, pořád ale brzdí další rozvoj elektroniky i ekologické dopravy. Největší změny však elektrické baterie zřejmě brzy způsobí trochu jinde: v energetice.

Čekání na pokrok v nanotechnologiích. (Testování grafitu pro anodu lithium-ionové baterie, Lawrenece Berkeley National Lab) • Autor: Alessandro Volta
Čekání na pokrok v nanotechnologiích. (Testování grafitu pro anodu lithium-ionové baterie, Lawrenece Berkeley National Lab) • Autor: Alessandro Volta

Filip Procházka bydlí „na samotě u lesa“. Úřady proto odmítly jeho chalupu připojit k rozvodné síti. Mávl nad tím rukou, nechtěl ztrácet čas s byrokracií. Rozhodl se to vyřešit po svém. Střechu jeho stavení dnes pokrývají panely malé solární elektrárny. Nedodávají proud do sítě za výhodnou výkupní cenu, jsou tu čistě proto, aby zásobovaly elektřinou samu chalupu. Filip v ní dnes už přebývá celoročně a hrdě si užívá své soběstačnosti. Je nadšený kutil, a tak pro něj nebyl velký problém kompletně přestavět elektrické rozvody tak, aby minimalizoval spotřebu celé domácnosti. Zavedl například druhý, nízkonapěťový okruh, kterým může přímo napájet notebook, monitor nebo wi-fi síť bez ztrátového převodu napětí.

K dispozici má i moderní olověné baterie, které zajišťují proud v noci. „Pokud je energie nedostatek, pak přijde na řadu benzinová elektrocentrála,“ vysvětluje Procházka. Postupně by se ale chtěl závislosti na fosilním palivu zbavit úplně, láká jej samostatný a ekologický způsob života. Jednou z cest, které by to umožnily, jsou levnější a výkonnější baterie.

Celý článek si můžete přečíst v novém čísle Respektu, které vyjde v pondělí 12. 9. 2011.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].