Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Případy temného krasavce

Matthew McConaughey je díky své proměně oscarovým favoritem

Matthew McConaughey je díky své proměně oscarovým favoritem • Autor: Profimedia.cz
Matthew McConaughey je díky své proměně oscarovým favoritem • Autor: Profimedia.cz

Těžko najít podobný případ proměny, jakou v posledních třech letech prošel americký herec Matthew McConaughey. Je to podobné, jako by se z Lukáše Vaculíka stal Karel Roden či Tom Cruise přešel od scientologie k satanismu. Nejprve si všimneme fyzické oběti – místo na sebevědomého fešáka zíráme na vyšeptalou trosku. Herecky ovšem tento čtyřiačtyřicetiletý Texasan právě stoupá na vrchol – bylo by velkým překvapením, kdyby si za pár dní neodnesl Oscara za životopisnou roli rodeového jezdce Rona Woodroofa, který ve snímku Klub poslední naděje umírá na AIDS. Zprofanovaná fráze „hrát jako o život“ zde výjimečně nachází zcela pravdivé uplatnění.

Ten, kdo se svléká

Příběh z osmdesátých let o zavilém homofobovi, který odmítá přijmout smrtelnou diagnózu a začne na sobě zkoušet neschválené léky a ilegálně s nimi obchodovat, v sobě obsahuje až nečekanou dávku energie. Pro ztvárnění postavy McConaughey obětoval tvrdou dietou třiadvacet kilogramů svého svalstva a na plátně je téměř k nepoznání.

Ve své nejnovější roli detektiva Rusta Cohla v hypnotickém seriálu HBO Temný případ, kde se vyšetřují rituální vraždy, herec již sice trochu přibral, ale ve tváři se mu možná už natrvalo usadila skepse osamělého tuláka, jenž pozoruje svět s vědomím, že směřuje ke zkáze, a nemá potřebu jí zabránit. Sám rád utíká před civilizací, jak popsal v deníku Daily Mail, i když s Cohlem nesdílí apokalyptický pohled na lidstvo: „Nic nepřekoná pocit, že můžu vyrazit sám pryč a nechat se unášet tam, kam mě cesta zavede.“ Tak po dokončení většiny filmů mizí na několik týdnů sám do amazonské džungle nebo nitra Afriky. Jindy se účastnil koncertního turné své oblíbené kapely The Cult nebo provázel na Tour de France svého kamaráda Lance Armstronga.

Věčný chlapec s dokonalým tělem a zlatavými kudrlinkami, jenž by se dokonale vyjímal v katalogu gigolů, každopádně býval v paměti širokého publika zafixován hlavně jako ten, kdo si svléká košili v pitomých romantických komediích. Jejich názvy (Svatby podle Mary, Ďáblíci, Jak ztratit kluka v 10 dnech, Lemra líná, Bláznovo zlato, Bejvalek se nezbavíš) i jeho herecké partnerky (Jennifer Lopezová, Kate Beckinsaleová, Sarah Jessica Parkerová, Kate Hudsonová, Jennifer Garnerová) slibovaly vždy průměrnou zábavu. V roce 2011 ale přišel zlom.

banner Respekt zamcene • Autor: Respekt
banner Respekt zamcene • Autor: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].