0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Z nového čísla28. 6. 20143 minuty

Drama na sále

Soud přiznal 30 milionů za zkažený porod, nemocnice platit nechce

„Porod nic moc, kluk na tom asi není dobře.“ • Autor: Matěj Stránský

„Narodil se nám kluk Vojta. Je to ale nějaké špatné, tak ještě nejásáme.“ Tuhle SMS si advokát Antonín Tunkl pamatuje slovo od slova dodnes, i když mu v mobilu naskočila před téměř pěti lety. Týkala se syna jeho kamarádů, Evy a Pavla Vázlerových. Porodem, který pražská vinohradská nemocnice zkazila, se totiž Tunkl od té doby zabývá skoro každý den.

Minulý týden vyhrál u pražského obvodního soudu spor s nemocnicí, vysoudil rodičům malého Vojty v Česku zatím nejvyšší odškodné za lékařskou chybu – přes třicet milionů korun. Dítě se při porodu dusilo a lékaři zasáhli pozdě. Neslyší, nevidí, je ochrnuté, neumí polykat, jí hadičkou přímo do žaludku. V pěti letech je chlapec velký jako batole, matka ho vozí v dětském kočárku. A všude s sebou nosí pětikilovou tašku s odsávacím přístrojem, musí co chvíli odstraňovat hleny z nosu a úst, jinak by se hoch udusil.

Reklama

Pavel Vázler psal zprávu rodině a známým poté, co ho vyhnali z porodního sálu, lékařka Taťána Lomníčková pak vyšla v zakrvácené zástěře se slovy: „Porod nic moc, kluk na tom asi není dobře.“ Eva Vázlerová mezitím ležela sama na sále a nevěděla vůbec nic. Hlavou jí zněla slova lékařky těsně před porodem: „Už je pozdě. Přineste kleště.“ Pak byl sál plný lidí, její dítě někam odnesli. Teď zase nikde nikdo. Konečně přichází jiná lékařka, utrousí: „Já si tady vždycky vyžeru takovouhle práci.“ Pak se obrátí k matce: „Dítě je trochu přidušené, to se stává.“

Vojtu viděla Eva Vázlerová až za několik dní, v dětské nemocnici na Karlově. Dýchal za něj přístroj. „Kamarádka zdravotní sestra mě uklidňovala, budete cvičit, on to dožene, uvidíš, bude šikovný, vždyť byl donošený a všecko bylo v pořádku,“ vypráví. Jenže kromě toho, že Vojta začal dýchat sám, se naplnily snad všechny obavy, které se s nedostatkem kyslíku pojí.

Jak se brání lékaři? Proč policie odložila trestní oznámení? Co umožnilo úspěch v civilním řízení o náhradu nemajetkové újmy? Co se vlastně na porodním sále dělo? Proč byl jako jediný obžalován lékař, který za zoufalou situaci nemohl? Jak se rodiče strají o Vojtu? Jak by jim pomohlo odškodnění? Proč je nemocnice nevyplatí co nejrychleji? Čtěte v novém dvojčísle Respektu 27–28/2014, které vychází v pondělí 30. června (digitálně je nové číslo dostupné již v neděli po poledni pro čtečky Amazon Kindle nebo iPad/iPhone a v audioverzi).


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].