Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Čas babiček

Třináct starých domorodých žen se dalo dohromady, aby léčily svět. Curandery, šamanky, bylinkářky, vědmy a duchovní učitelky už šest let křižují planetu a modlí se za její osud. Příští týden tři z nich přijedou do Prahy.

Svět nás potřebuje / Foto Carol Schaefer • Autor: Carol Schaefer
Svět nás potřebuje / Foto Carol Schaefer • Autor: Carol Schaefer

Rita Pitka Blumenstein nemá diplom z medicíny, zato je první oficiálně uznanou tradiční léčitelkou na Aljašce. „Když jsem ve čtyřech letech navštívila doktora, udělalo se mu mnohem líp,“ říká ráda pro pobavení, není ovšem daleko od pravdy. Léčitelské schopnosti, které z ní udělaly v inuitském kmeni Jupiků váženou medicine woman, se u babičky Rity objevily už v útlém dětství. A tehdy zažila ještě jednu zvláštní věc, jejíž smysl začíná chápat až teď.

Sedí právě v kruhu dvanácti dalších starých žen na setkání v indiánské rezervaci ve státě Washington, kam dostala pozvání. Její společnice pocházejí z Nepálu, Tibetu, afrického Gabonu, Mexika, amerických prérií i z nitra amazonského pralesa. Většinu z nich vidí Rita poprvé v životě, ale má pro ně připravený dárek. Už téměř sedmdesát let. Tenkrát, když jí bylo devět, dostala od své vlastní babičky do opatrování soubor posvátných předmětů – třináct orlích per a třináct kamenů. Stařena jí řekla, že tyhle věci patří babičkám a jejich čas teprve přijde. Teď Rita Pitka Blumenstein se slzami v očích rozbaluje léta opatrované poklady, rozdává pero za perem a naplňuje staré proroctví.

Požehnání
Pokud na podobné zázraky nevěříte, budete to mít s těmihle babičkami těžké. Jejich příběh je jich totiž plný. K domorodému vnímání života proroctví a vize bytostně patří, svět zvířat, stromů, hor a duchů je pevně provázaný s tím lidským a vzájemně čile komunikuje. Ostatně většina z žen, které se poprvé sešly před šesti lety a založily Mezinárodní radu 13 domorodých babiček, od dětství zažívala věci, které se běžné západní logice vymykají. Důvod, proč se staré ženy z různých kulturních a duchovních tradic vůbec daly dohromady a vydaly se na globální misi, která bude mít příští pátek svou pražskou zastávku, je ale snadno srozumitelný každému: „Jsme hluboce znepokojeny nebývalým pustošením naší planety. Věříme, že dnešní svět nás opravdu potřebuje. Potřebuje naše modlitby, naši péči o světový mír a naše léčení,“ stojí v prohlášení, které babičky sepsaly při úvodním setkání na půdě národa Irokézů.

Celý článek najdete v Respektu 30/2010

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].