Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Až se počítače naučí číst

S výzkumným vědcem IBM Jeffem Jonasem o ztrátě soukromí, aféře WikiLeaks a extrémních triatlonech

Bill Gates zkřížený s Jimem Carreym (Jeff Jonas) • Autor: Milan Jaroš
Bill Gates zkřížený s Jimem Carreym (Jeff Jonas) • Autor: Milan Jaroš

Říká se o něm, že je jako „Bill Gates zkřížený s Jimem Carreym“. Jeff Jonas tohle srovnání nerad slyší, ale stačí s ním mluvit pár minut a je jasné, jak přesná je to zkratka. Šéf výzkumného týmu IBM vymyslel třeba program pro kasina v Las Vegas, který pomáhá odhalit podvodníky, nebo systém, jenž se používal při hledání teroristů po útoku na dvojčata v New Yorku 11. září 2001.

Máte jako šéf jednoho z hlavních výzkumných týmů firmy IBM technickou vychytávku, kterou nedáte z ruky?
Nemám. Já se neobejdu jen bez svých staromódních tenisek na běhání. A pak mám svůj oblíbený telefon BlackBerry – beru si ho s sebou i na běhání a při běhu vyřizuju taky e-maily. A to je všechno. Žiju totiž na cestě a tak víc nepotřebuju. Za posledních čtrnáct měsíců jsem spal ve své vlastní posteli pouhých deset dní. Cestuju velmi nalehko, vystačím si s taškou, která je jen o něco větší než batoh na laptop. Jsem minimalista.

Takže nevlastníte vynález, program, o němž normální smrtelníci ještě nevědí, ale mohl by změnit budoucnost informačních technologií?
Musím vás zklamat. Rád bych ale konečně viděl například efektivní obranu proti nevyžádané reklamě, spamu na všech e-mailových účtech. Hodně lidí na tom určitě pracuje, ale nejsem si jist, jestli se v dohledné době skutečně objeví řešení, které budou používat opravdu všichni. I v tomhle oboru je to totiž stejné jako jinde – čím rychleji se vytvářejí nové metody na potlačení nějakého jevu, tak ti, kteří ten jev vytvářejí, jsou většinou o krok napřed. A pak bych rád, kdyby se objevil program, díky kterému by počítače porozuměly psanému slovu. Líbilo by se mi, kdyby byly schopny číst zprávy z Twitteru nebo z novin a rozuměly jejich obsahu. Pár objevů a úspěchů v této oblasti už bylo dosaženo, ale za posledních deset let a možná i déle nedošlo k žádnému většímu průlomu.

Celý rozhovor s šéfem výzkumného týmu IBM si můžete přečíst ve speciálním vánočním dvojčísle, které vyjde v pondělí 20. 12. 2010.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].