Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Web 2.0

Kdo je králem webu 2.0?

Oslovili jsme skupinu odborníků a zainteresovaných laiků, aby napsali, které služby ve stylu "web 2.0" mají nejraději. Které weby nám doporučují?

Oslovili jsme skupinu odborníků a zainteresovaných laiků, aby napsali, které služby ve stylu „web 2.0“ mají nejraději. Které služby nám doporučují?

Ukázalo se, že vlajkovou lodí webu 2.0 je alespoň u nich čtveřice del.icio.us (sdílení záložek), wikipedia.org (internetová encyklopedie), youtube.com (sdílení videa) a last.fm (sleduje, co posloucháte).

Službu del.icio.us používá dvanáct z osmnácti oslovených odborníků a tři ji považují za svou nejoblíbenější. Na encyklopedii Wikipedia se shodlo o jednoho člověka méně, ovšem nejoblíbenější je hned u pětice dotázaných. Deset lidí rádo používá video z youtube.com a jeden ji má ze všech webů 2.0 nejraději. Devět lidí využívá last.fm a srdeční záležitost je to pro dva z nich.

Alespoň pět hlasů získaly weby flickr.com (sdílení fotografií), digg.comlinkuj.cz (filtrování zpráv), docs.google.com (společná úprava textů), linkedin (budování sítě pracovních kontaktů) a bloglines.com (shromažďuje titulky z nastavených webů). Tabulku s kompletními výsledky si můžete prohlédnout právě díky docs.google.com.

Ovšem zajímavější než souhrnná data z malé anketky jsou jednotlivé odpovědi od konkrétních lidí a spolu s nimi i jejich komentáře.

Koho jsme oslovili

Odpovědi

David Klimeš

doktorand FSV UK

Termín web 2.0 beru dost široce, od zjevně kvalitativně nových komunikačních a sociálních interakcí jako je del.icio.us až po zdokonalení starých internetových médií jako jsou známé fotogalerie. Těžko říct, co je vlastně spojujícím faktorem technologií, které jsou termínem Web 2.0 označovány. Většinou jde o uživatelem aktivně generovaný obsah v participačním médiu. Někdy do toho takové kategorie spadne letitý vyhledávač, jindy se tam nevejde nová služba pro fotogalerie. Všechno to zamotává popularita open-sourcových programů a stále se vyvíjející personalizace „starých“ médií. Nejsem si tedy jistý, zda do jednoho pytle můžu házet Skype, Adsence, eBay a  torrenty a specifikované zpravodajství na nytimes.com

Wikipedia.org: Největší a nejviditelnější úspěch demokratického emotivního dialogu bezejmenných oproti hierarchickému racionálně kritickému monologu elit.

HospitalityClub.org: když chce člověk cestovat a stavit se u někoho místního, tak má u čtvrt milionu členů Hospitality Clubu velkou šanci. Kolem Vánoc a Czechteku se vám ovšem zahltí emailová schránka.

picasa.google.com: pokud máte dojem, že v Googleplexu o vás něco nevědí, tak sdílení fotografií jim o vás řekne poslední tajnosti. Flickr.com je ale asi právem populárnější.

bloglines.com: problém kvaziinformace, které najdete v kompendiích a školních sešitech, nahrazuje ještě horší společnost titulků, které nám už vůbec nic neřeknou. Ale bloglines užívat nepřestanu.

YouTube.com: Místo, které nedává smysl. Mezi popovými hvězdami, šikanovanými dětmi a včerejším zpravodajstvím úspěšně reprezentují Česko třeba Pan Vajíčko nebo rváči David Rath a Miroslav Macek.

wikispaces.com: Jeden z mnoha editačních systémů wiki, u kterého nepotřebujete jakoukoliv znalost programování. Tyto systémy jsou asi budoucnost školství a hromadných výzkumů.

Zajímá mě, ale příliš nepoužívám: social bookmarking, AdSence, Second life, MySpace, Skype.

Karel Minařík

Informační architekt, Ilikethis!

1. Del.icio.us

… protože jej Joshua Schachter vytvořil po večerech, při

zaměstnání, pro vlastní potřebu ("Jak šikovně archivovat

odkazy?") a posléze zveřejnil a prodal Yahoo! za milióny dolarů. Potvrdil tak základní pravidlo Web2.0: uspokojujte reálné, nikoli imaginované potřeby lidí, a hledejte lék na to, co pálí vás osobně, protože tuto potřebu znáte nejlépe. Del.icio.us mi umožnil přístup k vlastním důležitým odkazům odkudkoliv, z jakéhokoliv počítače na internetu. Umožnil mi také sledovat, jaké odkazy si ukládají moji přátelé a kolegové, a objevit tak nejenom zajímavý obsah na internetu, ale též sledovat, na čem asi tak v současnosti pracují a co je zajímá.

2. Flickr

… protože nejlepší fotoalbum na sdílení fotografií je

založeno na jednoduchém objevu: fotografie mají svůj smysl teprve tehdy, kdy je ukazujeme. U Flickru nejde o organizaci fotek, o snadné vyhledávání, ani o ergonomické rozhraní aplikace. Flickru jde o to, co se děje, když fotky ukazujeme: o komentáře, o odkazy na podobné fotky, o diskuse který fotoaparát je lepší, … Proto najdete na Flickru nejlepší amatérské fotografie na internetu.

3. YouTube

… protože ukázal světu sílu komunity okolo obsahu, který

nabízí. Vtipných, bizarních či hloupých videí najdeme na

všemožných „srandičky.com“ webech tisíce. Svým obsahem se od nich YouTube nijak neliší. Liší se komentáři a hodnocením, liší se video-odpověďmi, parodiemi nejoblíbenějších klipů, liší se tím, že funguje jako platforma pro nezávislé umělce.

4. BaseCamp

… protože je první aplikací, kterou nezávislá společnost

37Signals odstartovala moderní formy pokročilé interaktivity ve webových aplikacích a zavedla mnohé návrhové vzory („in-place-editing“, „highlight-after-change“). Především však spolu s ní vznikla platforma na tvorbu webových aplikací Ruby On Rails, která umožňuje dalším vývojářům pokusit se snadněji uskutečnit jejich Web2.0 sen, sen plný pokročilé Ajax interaktivity, RSS kanálů, vlastního aplikačního rozhraní (API) pro ostatní služby, atd.

5. Princip Wiki

… protože změnil způsob, jakým se díváme na vytváření a

sdílení informací a odstraňuje bariéry k publikaci. Princip Wiki se netýká jen Wikipedie (která jej ostatně nezavedla jako první a ihned), ale zacházení s informacemi v osobní i firemní sféře: lidé využívají Wiki systémy pro organizaci svatby, ale najdeme je i v korporátních intranetech.

Petr Koubský

publicista, Inside.cz,Idées fixes

 1. Google Desktop Search
 2. Rozšiřitelný browser (= pluginy pro Firefox)
 3. Google Reader
 4. Blogger
 5. del.icio.us
 6. Pageflakes
 7. MyHomePoint
 8. Google News
 9. LinkedIn
 10. Wikipedia

Jiří Malý

I-bits,Advertures

1. del.icio.us

Informatický sen, takřka neomezené možnosti v utváření taxonomií dramatickým způsobem posouvají informační pohodlí i pro běžného člověka. I když existují služby s více funkcemi, použitelnost del.icio.us stále vede.

2.
Home
">bloglines

Rozrhaní propracované do nejmenších detailů dělá z této aplikace jednu z nejpoužitelnější čteček RSS a to je u nástroje, který člověk používá každý den, asi to nejdůležitější.

3. wikipedia

Rozsáhlost této sociální aplikace a způsob, jakým zpopularizovala koncept wiki, je hodný obdivu. Jedno z prvních míst kam směřuji, pokud si potřebuji udělat hrubou představu o nové či málo známé tématice.

4. basecamp

Snadnost používání dělá z této aplikace naprostou samozřejmost pro pracovní skupiny. U mnohých projektů okamžitě zvedla efektivitu celé pracovní skupiny, bez nutnosti jakéhokoliv zaškolovaní.

5. amazon S3

Webové služby pro všechny. Těší mě, že Amazon nemá strach otevřít novou kapitolu informačních technologií.

6. meebo.com

Na rozdíl od jiných web2.0 služeb u mě asi zatím desktopovou aplikaci nenahradí, ale při občasné nutnosti komunikace prostřednictvím IM v cizích prostředích rozhodně poslouží nejlépe.

7. last.fm

Mám rád hudbu a sociální dimenze této služby mi umožnuje rozšiřovat obzory. Podle mého názoru jedna z mála aplikací, která skutečně definuje obsah termínu „web2.0“.

8. bubbl.us

Osobní záležitost. Podobnou službu jsem již delší dobu hledal a i když bubbl.us zatím není nijak pokročilý, už teď je velmi dobře použitelný a má doufám budoucnost.

9. gliffy.com

Aplikace, která by potřebovala větší publicitu. Funkčností a snadností používání pro mě osobně totiž překonává veškeré modelovací nástroje, co znám.

Martin Kopta

Konzultant, analytik a publicista

1. del.icio.us

Používám del.icio.us už skoro dva roky a mám tu opravdu hodně odkazů. Přesto se v nich stále orientuju a díky propojení s dalšími uživateli deli.cio.us pokaždé objevím něco užitečného pro moji práci.

2. Wikipedia

Zvykl jsem si na Wikipedii tak, že občas ani nepoužiju vyhledavač. Stokrát jsem slyšel, že to není důvěryhodný zdroj informací, ale jako výchozí bod mi slouží výborně. Je skvělé, jaký kus práce editoři Wikipedie odvedli.

3. Google Docs

Pohybuju se mezi několika počítači, a tak mi vyhovuje, že mám svoje poznámky stále na dosah a přitom bezpečně uložené. Používám dokumenty u Googlu nejen pro práci, aby mohlo několik lidí pracovat s jedním dokumentem, ale používáme je i doma s přítelkyní třeba na seznam věcí, které si potřebujeme dokoupit domů.

Martin Schlemmer

Web 2.0 chápu nikoliv formálně jako stránky vyznačující se určitými viditelnými znaky, ale funkčně, jako online aplikace, které mi umožňují nový způsob práce s informacemi, obecně jako aplikace umožňující agregaci obsahu, jeho personalizaci (doporučení) nebo obojí.

1. Last.fm – Last.fm používám zdaleka nejčastěji. Při práci totiž poslouchám hudbu, last.fm mi v pozadí sestavuje hudební profil, generuje statistiky poslechu, hledá sousedy co do vkusu a doporučuje další interprety. Parádní věc. Last.fm pro mě pracuje i ve chvíli, kdy sestavuji tento žebříček.

2. Bloglines.com – Online čtečka RSS kanálů. Lze se přít o tom, zda (online) RSS čtečky patří do rozsahu pojmu web 2.0, ale zcela bez zaváhání můžu říci, že agregace obsahu pomocí RSS je jedna z nejpřevratnějších věcí v práci s informacemi. Pomáhá mi jednoduše sledovat mnoho informačních zdrojů. Bez ní bych nepracoval zdaleka tak efektivně.

3. Metacritic.com – Agregátor filmových, hudebních a herních recenzí. Kdykoliv se chci podívat, stojí-li ten či onen film, ta či ona hra za můj čas, podívám se na Metacritic, kde najdu recenze z nejdůležitějších (anglosaských) zdrojů na jednom místě. Metacritic nenabízí doporučení dalších umělců či děl jako např. Criticker nebo Last.fm, ale pro rychlou orientaci je vynikající.

4. Linkuj.cz,Reddit.com – skupinové agregátory obsahu, které neustále řadí články podle popularity u svých členů. Reddit se navíc snaží zprávy personalizovat podle toho, co mě zajímá. Linkuj začíná s rostoucím počtem členů poskytovat dobrý přehled o tom, co se děje na českém a slovenském internetu, Reddit je zaměřený na mezinárodní internet (kromě obligátní anglické má například i více méně aktivní polskou, německou, francouzskou a japonskou mutaci).

Následující aplikace nepoužívám systematicky, ale z nějakého důvodu mě zaujaly a sleduji jejich vývoj:

1. Yoople.net – aneb Yahoo + Google + People, je vyhledávač, který agreguje výsledky hledání z Yahoo a Google a umožňuje hodnotit kvalitu každé nalezené stránky. Hodnocení pak promítá do budoucích výsledků vyhledávání. Tedy síla algoritmů plus síla mravenčích lidských recenzentů. Na anglickém webu dává slušné výsledky.

2. Collarity.com funguje podobně jako Yoople, ale kromě skupinového ovlivňování výsledků ještě vyhledávání personalizuje podle mého dřívějšího chování. Rozhodně projekt s velkým potenciálem.

3. Findory.com je personalizovaný agregátor (anglických) zpráv a článků. Čím více toho přečtu, tím víc se mi přizpůsobí a nabízí mi témata, která mě zajímají.

4. Mojiti.com umožňuje přidávat k online videu (například z YouTube) vlastní komentáře, bubliny, obrázky, šipky nebo titulky a míchat tak úplně nové příběhy a formy.

5. Vinorati.com je Web 2.0 aplikace pro milovníky vína. Umožňuje jednotlivé značky tagovat (označovat nálepkami), hodnotit, uschovávat a dokáže na základě vkusu doporučovat značky další.

6. Trailfire.com dovoluje zaznamenávat můj pohyb stránkami a vytvořit komentovanou „stopu“ – zanechat u každé stránky komentář. Ostatním umožňuje tento můj pohyb a mé myšlenky sledovat – a dále komentovat. Jakýsi online metazápisník.

7. Nuvvo.com chce postrčit zase o krok dál e-learning – online kurzy a vyučování přes internet – tím, že zprostředkovává učitele a studenty z celého světa. Budou naše děti studovat matematiku u Inda, angličtinu u britské lektorky a IT u amerického tutora?

Petr Olmer

konzultant, přehled.net, knizky.net

1. http://knizky.net

Protože to je moje dítě ve fázi rozpuku.

2. http://del.icio.us

Protože tam najdu i to, co jsem nikdy neztratil.

3. http://www.linkedin.com

Protože je to vychytrale šikovné službami i ovládáním.

4. http://picasaweb.google.com

Protože Flickr mi nesedl a fotky se mi hromadí.

5. http://www.basecamphq.com

Protože mi pomáhá udržet přehled v mých projektech.

6. http://prehled.net

Navzdory tomu, že už jsem na něj dlouho nesáhl.

Tomáš Bella

Redaktor SME a vedoucí projektu blog.sme.sk

1. Wikipedia.org

Pri pohľade na wikipediu sa cítim ako Záhorák, ktorý celý deň stál v ZOO pred klietkou so žiravou a večer na odchode sa zastavil pri bráne a hovorí: Aj tak také zviera neexistuje! Wikipedia preukázala životaschopnosť úplne šialenej myšlienky a tým vytvorila predpoklad pre vznik všetkých ďalších web 2.0 služieb, pretože od čias Wikipedie už vieme, že na webe dostatočne veľké množstvo priemerných jedincov stačí na vytvorenie mimoriadne nadpriemerného diela.

2. Google Maps a ich mashups

3. Digg.com,linkuj.cz,vybrali.sme.sk

4. Netvibes.com

5. YouTube.com

6. Amazon.com - „co si kupili ini ludia..“

7. del.icio.us

Adamm Zbiejczuk

1. Wikipedia - stálý pomocník, doslova nepostradatelná věc, nikoliv jen pro žurnalistu, ale pro všechny, kdo hledají informace.

2. Del.icio.us - nejen vaše bookmarky (pro zapomětlivé jako já super), ale i bookmarky zajímavých lidí, bookmarky na klíčové slovo, vyhledávání podle popularity mezi zkušenými - skvělá věc, jejíž další způsoby využití neustále objevuju.

3/4. Last.fm +Pandora (+ Pandora.fm) - hudební weby - jeden je sociální, druhý doporučuje podle hudby jako takové. Lze je i kombinovat, což je skvělé - kdy vám výrobci dvou doplňujících se, avšak v principu konkurenčních služeb něco takového dovolí? Díky těmto

dvěma službám vím, co poslouchám, co poslouchají mí známí a nacházím stále novou hudbu. Wiki systém na Last.fm se doplňuje s Allmusic guide Pandory. Paráda. Pokud máte připojení bez datového limitu, strávíte na těchto webech hodiny a hodiny. Zaručeně.

5. Youtube - nikdy jsem neměl rád video na webových stránkách. Pak přišel ten jednoduchý, ale geniální nápad - a dnes je youtube jen jedním z mnoha, a jistě ne nejlepší. Ale je to vlajková loď a má největší rozsah. Každý den mi někdo pošle link na youtube. Jsem tam jako doma. Co mně vadí, je nemožnost utřídit si rozumně svoje oblíbená videa.

6.
Home
">Bloglines - RSS je záchrana před zahlcením informací, Bloglines asi první Web2.0 služba, kterou jsem začal pořádně využívat. V ČR se moc neprosadila, nevím proč - je to podle mě mnohem lepší než RSS čtečka, protože je dostupná odkudkoliv a udržíte si díky ní přehled nad svými zdroji.

A teď služby, které z nějakého důvodu nepoužívám tolik:

7. LinkedIn - bohužel, u nás ještě HR oddělení obvykle netuší, co to je - a proto nemá cenu se s tím piplat (ale stejně to dělám). Kdybych chtěl práci v USA, tak na tom zapracuju ještě víc.

8. Google Maps - náš dům má půlku ostrou, a půlku ošklivý pixel. Zase platí: být tak v USA nebo UK, byla by to jiná. Takhle se stačí na virtuální panorama New Yorku jednou podívat a už se není proč hned tak vracet.

9. Flickr - klasika - ale v bezplatné verzi nepěkně omezená. Nefotím, tak se mě to moc netýká, ale i já to používám pro hledání obrázků zveřejněných pod CC.

10. a teď jeden web, pro mě velice důležitý, ale možná ne tak úplně 2.0: Hospitality Club, stránka sloužící k pomoci při cestování… Je to taky komunitní, používá google maps, záleží na komentářích a má to wiki části - turistické průvodce. ale jeho síla se na rozdíl od ostatních uplatňuje v reálném životě. :)

Petr Mára

Mujmac.cz a Digit.cz

1. Flickr - pro mě osobně nej Web 2.0 služba - rád fotím a rád se na fotky koukám. Flickr umožňuje fotky zálohovat, komentkovat, diskutovat ve fórech a jsou na něj napojeny další služby jako tisk knihy či vizitek z uložených fotek.

2. Backpack - firma 37signals stojí za úspěchem Ajaxu a Ruby on Rails jakožto technologií, které web 2.0 řešení používají. Backpack je skvělá prezentace možností výše zmíněných technologií. Umožňuje vytvářet soukromé WWW stránky, které lze opravdu jednoduše upravovat a používat jako diář, kalendář, poznámky, katalog fotografií a podobně.

3. digg.com - komunita určuje, co je dobré a co nikoliv. Myšlenka, se kterou Kevin Rose Digg.com vybudoval, byla již nespočetněkrát zkopírována, ale Digg je jen jeden - jasný favorit, když chci vědět, co se aktuálně na internetu děje.

4. last.fmilike.com - hodně podobné služby, obě dokážou sledovat přehrávané skladby a dávat statistiku na internet. Od toho je již jen krůček k nalezení nových přátel s podobnými hudebními preferencemi, či sledování, co zrovna poslouchá kamarád. Dle podobného hudebního vkusu lze také nalézt nová hudební alba.

5. Gmail - asi bych nemohl zapomenou Google a jeho služby - Gmail je emailové řešení, které používám denně a to jak ve webovém prohlížeči, tak i v offline emailovém klientu či pomocí java aplikace v mobilním telefonu

6. Google Calendar,Google Reader,Docs & Spreadsheet - další služby od Google, u kterých dokáži využít online způsob práce. Google Reader si mě po mnoha testech získal jako jednoduchá RSS čtečka, pro sdílení tabulek a dokumentů je Docs & Spreadsheet k nezaplacení… zvlášť když je zdarma. Kalendář je pomyslnou třešničkou na dortu pro sdílení kalendářů ve skupině lidí a preferuji jej i kvůli kompatibilitě s Apple iCal.

7. del.icio.us - online nástroj pro shromažďování oblíbených www stránek. Preferuji je pro absolutně jednoduchý design a možnost sledovat, kolik lidí má stejnou stránku uloženou ve svém profilu, a štítkování. Nalézt podobné stránky je díky napojení na další uživatele otázkou chvilky.

8. youtube - pro odpočinek asi nelze nalézt lepší web než youtube. Osobně jej použivám hlavně pro hledání videoklipů oblíbených kapel a sledování vtipných japonských videí.

9. meebo - když jste na cizím počítači a potřebuji spustit ICQ, co uděláte? zadáte do prohlížeče meebo.com.

Ladislav Bittner

Bloguje.cz: jediná aplikace, jež by se dala zaškatulkovat do kategorie Web 2.0 a kterou aktivně využívám.

Linkuj.czJagg.cz: nevyužívám aktivně, jen si občas projdu seznam nejlépe hodnocených odkazů, ale nikdy jsem žádný zajímavý link do systému nepřidal, pokud na něco opravdu zajímavého narazím, podělím se o to na svém blogu.

Youtube.com: aktivně nevyhledávám, jen využívám nepřímo v případě, kdy na některém ze svých informačních zdrojů je připojeno video z Youtube.com.

Myspace.com: platí to samé jako u Youtube.com.

Orkut.com: moji přátelé zaregistrováni v Orkutu jej přestali využívat a tím pádem Orkut ztratil přitažlivost i pro mě.

Jiří Suchomel

1. wikipedia

výborný zdroj informací

2. youtube

výborný zdroj zábavy

3. meebo.com

praktická služba, střídám počítače častěji než ponožky (a umí jabber)

4. bloglines

naprosto vyhovující rss čtečka s příjemným ovládáním. A opět praktická, protože střídám počítače častěji než ponožky.

5. del.icio.us

dobrá služba, a to ji nevyužívám naplno

6. last.fm

hezká věc, zejména rádio na míru

7. myspace

mám tam profil, protože je to cool :) a v sekci myspace music se dá najít leccos dobrého

8. google docs

opět střídání počítačů :) navíc v tom běží jedna virtuální redakce, jíž jsem součástí

Lukáš Marvan

webmaster seznam.cz,BoBlog II

1. Linkuj.cz - jednoduché, rychlé, aktuální a najdu tam jak zábavu, tak novinky z oboru - ideální mix dobrých vlastností.

2. Personalizovaná homepage Seznamu s kamarády z Lidé.cz a s RSS čtečkou - moje internetové kamarády i oblíbené autory a zpravodajství mám stále k dispozici, ať už jsem kdekoliv (to je ostatně z mého pohledu jedna z hlavních výhod toho, co já považuji za web 2.0).

3. Mapy.cz +wiki.mapy.cz - moc se mi líbí možnost přidávat do mapy vlastní údaje, ale zatím jsem jen pasivní příjemce toho, co tam zadali ostatní - snad se to časem změní.

4. Google Docs & Spreadsheets - v poslední době používám tenhle on-line textový a tabulkový editor častěji a raději než třeba Word nebo OpenOffice a to proto, že když někomu pošlu hotový dokument, tak do něj mohu stále zasahovat a aktualizovat jej, protože jsem vlastně neposlal samotný text, ale jen link na aktuální text (nesporná výhoda oproti klasickému posílání verzí emailem - v tom je skoro vždycky zmatek). O možnosti snadné spolupráce více lidí na jednom dokumentu ani nemluvě…

5. Lidé.cz - Chat - rychlý a jednoduchý chat, který mi velmi zasáhl do života, jak v dobrém, tak zlém a to mu nezapomenu! Ano, tušíte správně, byla v tom ženská…

6. LinkedIn.com - tahle služba se mi vlastně ani moc nelíbí - pro příležitostné návštěvy je na můj vkus až příliš složitá. Jediné, co mě tam opravdu baví a proč si zaslouží místo na seznamu, je efekt sněhové koule - jak se ti lidé na sebe pěkně nabalují + další důkaz toho, že „Svět je malej…“

7. GTalk v Gmailu - jednoduchá a rychlá komunikace s pár kamarády přímo v emailu, ale hlavně je tam zatím, na rozdíl od ICQ, klid!

Robert Madaj

Gmail. Už svojim vznikom rozvíril všetkými freemailami na svete. Všetky jeho prvky dnes kopírujú všetky freemailové služby, ktoré vôbec stihli rozdýchať vpád „vyhľadávača“ medzi nich. Gmail je jediným freemailom, ktorý s kľudným svedomím doporučujem používať úplne všetkým.

Last.fm je niečo viac ako streamované internetové rádio. Veľmi rýchlo som si zvykol počúvať radšej na mieru mixovaný stream a bez čoho si to už neviem predstaviť sú tlačítka „Preskočiť“, „Mám rád“, „Nemám rád“.

http://del.icio.us mi dali konečne dôvod zabudnúť na adresy, ktoré som tak nerád vkladal medzi Obľúbené adresy v prehliadači. Omnoho efektívnejšie a omnoho častejšie vkladám adresy stránok na svoje del.icio.us a súbežne využívam ich zobrazenie z del.icio.us na svojej stránke.

vybrali.sme.sk pretože je to jediný použiteľný slovenský klon digg.com a kvôli sile média, ktoré za ním stoji. No a ešte keď chcem zistiť, čo sa dnes číta.

youtube.com sledujem náhodne na základe odkazov na cudzích stránkach a toto sledovanie párminutových videozáznamov mi zatiaľ vyhovuje najviac. Prílohy v mailoch sú otravné často nefunkčné a youtube funguje vždy.

Ďalšie služby asi vystupujú ako Web 2.0 avšak ich nemám neustále pred očami.

flickr.com je moja sporadická fotobanka, kde som skôr vnímajúcim prvkom ako prispievateľom a som rád, pokiaľ niekto svoje fotografie má práve tu.

knihi.cz je jednou z možností ako nájsť zaujímavú knižku na prečítanie. Funguje úplne rovnako ako Digg s jednoznačnejším obsahom a zameraním.

mozy.com sa ťažko dá považovať za komunitný projekt ale nikdy netreba zabúdať na zálohovanie súborov a povedomie o mozy sa šíri virálnym marketingom. Mať svoje súbory zálohované kdesi ďaleko je zaujímavý pocit.

meebo.com ako provizórny klient pre instant messaging je exkluzívnou možnosťou pripojiť sa naozaj odkiaľkoľvek v priebehu pár sekúnd.

Martin Snopek

Linkuj.cz

1. gmail.com - kromě mailu/messengeru to používám jako úložiště informací a dat

2. wikipedia.org - většinou via google „wiki coHledam“

3. linkuj.cz - samozřejmě výborná věc :) , hlavně v posledních týdnech mám pocit, že to začíná fungovat jak by mělo :)

4. flickr.com - pro sdílení fotek, zpravidla se skupinou lidí, co byli foceni

5. youtube.com /video.google.com - pro sdílení fotek, zpravidla se skupinou lidí co byli natáčeni, občas tam koukám na staré videoklipy

6. digg.comspotback.com

Palo Fabuš

youtube.com (televize podle pravidel web2.0)

last.fm (dynamický otisk hudebního vkusu; stěžejný moment tohto systému je kulturně ekvivalentní situacím, které začínají otázkou „A co posloucháš za hudbu?“)

del.icio.us (viz flickr + dobrý způsob „řešení“ vlastní publikační činnosti)

flickr (rozhodně však nepoužívám ve smyslu web2.0 - je to pro mě jen archiv fotek, které mám takhle de facto pořád „u sebe“)

myspace (asi si už taky udělám profil, abych zjistil, na co je to dobré :)

David Grossmann

Last.fm, protože mě dokáže nasměrovat na zajímavou hudbu, o které bych se jen těžko jiným způsobem dozvěděl. Doporučení generovaná podle toho, jakou muziku poslouchám, jsou až překvapivě dobře cílená. Navíc můžu sledovat vkus svých přátel, se kterými sice už nejsem v každodenním kontaktu, ale pořád máme společné hudební kořeny.

Wikipedie: jestli se vejde do web 2.0, tak určitě na druhém místě za last.fm. I kdyz jsem se do ní aktivně moc nezapojil, je pro mě východisko při hledání informací. Fascinuje mě její sociologie. Budoucnost patří Wikialitě.

Google Calendar:

Sdílení kalendářů je podle mě velice dobrý nápad. Můžu si tak jednoduše do toho svého přidat informace a události, které mě zajímají a když se potřebuju s někým setkat, už předem vidím, kdy asi na mě bude mít čas. Š

koda, že ho nepoužívá víc českých divadel, kin a hudebních produkcí. Ale to se časem určitě změní.

Google Documents:

Mají téměř všechny možnosti, které jsem využíval u Wordu a Excelu od Microsoftu. Mé dokumenty mám po ruce u jakéhokoli počítače. Největší výhoda je, že k editace mohu bez problému kohokoli přizvat. Spolupráce na textech i tabulkách s někým, kdo je třeba tisíce kilometrů vzdálený, tak není žádný problém.

Petr Sršeň

 1. wikipedia.org
 2. del.icio.us
 3. mapy.cz
 4. flickr.com
 5. youtube.com
 6. maps.google.com
 7. skyscanner.net
 8. vimeo.com
 9. digg.com
 10. last.fm

Jaké služby jste si oblíbili vy?

Jaké web 2.0 projekty nejčastěji a nejraději používáte? Je nějaká zajímavá služba, kterou zde nikdo nezmínil? Napište svůj tip do komentářů nebo jej blogněte.

pošli do vybrali.sme.sk
pošli do vybrali.sme.sk

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].