Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Vidlemi

Trpělivá hra Iva Ištvana

Poslanci dojednali trafiky mimo sněmovnu. Co to znamená?

Ivo Ištvan • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Ivo Ištvan • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

MF Dnes zveřejnila v detailu, co tvrdí státní zástupci a policisté kolem Ivo Ištvana a Roberta Šlachty už od počátku. Devadesát procent schůzek, na nichž politici v čele s Petrem Nečasem dojednávali trafiky pro Ivana Fuksu, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře výměnou za jejich rezignaci kvůli balíčku daňových zákonů, se odehrálo v restauracích, hotelích nebo na půdě sídla vlády.

Podle názoru policie a žalobců tedy neplatí, že vyjednávání o trafikách spadá pod nezrušitelná práva politiků na půdě sněmovny a vztahuje se na ně automaticky imunita. Nemůžeme se teď podrobně zabývat jemnými a na popis náročnými finesami zákonů, ale Ivo Ištvan ukázal jeden z trumfů, který před měsícem neodhalil ani Nejvyššímu soudu, jenž rozhodl o tom, že poslanci Fuksa, Tluchoř a Šnajdr jsou za činy vykonané na „posvátné“ půdě sněmovny nestíhatelní.

Ištvan poslal před měsícem Nejvyššímu soudu evidentně jen část důkazů, které jej vedly k obvinění zmíněných poslanců. Ve spisech měl už v tu dobu záznamy o schůzkách poslanců s vládními politiky v pražských či brněnských restauracích včetně prostorových odposlechů. Zpráva v MF Dnes naznačuje, že během těchto schůzek se mluvilo pomocí konspirativních narážek a zakódovaných slov – a tak se nebaví lidé, kteří dnes tvrdí, že to co domlouvali, bylo normálním politickým obchodem, a nikoli korupčním jednáním.

K tomu ještě připočtěme, že důvěryhodné zdroje z policie a ze státního zastupitelství naznačují, že odměnou pro poslance nebyly pouze poměrně nízké odměny za práci v dozorčích radách, ale také bonus na obchodech, které státem spravované společnosti za tu dobu uzavřely. Podrobnosti neznáme, může to však být jedním z hlavních důkazů korupce – pokud tedy policie nehraje poker s kartami bez hodnot.

Co to znamená pro vyšetřování a pro poslance? Je zřejmé, že státní zástupci a policisté zdaleka neodhalili – a to dokonce ani obviněným – všechny důkazy, které proti poslancům, ale třeba i Janě Nagyové nebo Romanu Janouškovi mají. To dává docela naději, že vyšetřování konspirativních mafiánských praktik neskončí jen obviněním pár lidí v čele s Nagyovou.

Na výsledky si budeme muset počkat, podle neoficiálních vyjádření policistů a státních zástupců by mělo přijít další kolo obvinění koncem letošního nebo začátkem příštího roku. A bude se prý týkat řady dalších lidí.

Poslanci nicméně pořád mají šanci soudu uniknout. Teď záleží na Nejvyšším soudu, jak se k žádosti o posouzení poslanecké imunity postaví. Pokud soudce nepřesvědčí ani důkazy o schůzkách po hospodách, kde se měly domlouvat korupční bonusy a způsob, jak poslanci umožní sněmovně schválit zákon, na němž jí záleželo, bude to zpráva, že poslanci budou prakticky nestíhatelní za braní úplatků, které jakkoli souvisí se schvalováním zákonů. Tedy i těch, které umožňují miliardové tunely.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].