Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Vidlemi

Sto padesát milionů navíc

Je to opravdu zvláštní obchod. Ušetřili jsme sto čtyřicet milionů korun, oznamuje ministerstvo obrany. Dost peněz na to, aby se pan Patizon radoval. Neraduje se ovšem. Láme si hlavu logikou oznamovaného úspěchu v šetření penězi.

Do Čáslavi přiletěl předevčírem dvoumístný letoun L 159. Dvoumístný znamená, že je určen pro výcvik pilotů. Vlastně nepřiletěl, byl dovezen transportním letadlem, rozložen na součástky. Španělé nám poslali stroj L 159 jako kompenzaci za velké technické problémy, které mají letouny CASA koupené v podezřelém obchodě od nadnárodního výrobce EADS. Pan Patizon připomíná, že stát, tedy vláda a šéfové ministerstva obrany Vlasta Parkanová a Martin Barták, prosadil nákup, v němž jsme koupili tři letadla za běžnou cenu čtyř (opravdu to není obráceně). A jako dar jsme poslali španělské armádě pět bitevníků L 159.

Těch pět bitevníků složili vojáci ze sedmi či osmi (oficiální informace se rozcházejí). Armáda letadla nepotřebovala, nedokázala na téměř padesátku přebytečných strojů (pořizovací cena padesáti strojů je přibližně dvacet pět miliard korun) najít kupce, a tak podzvukové stíhačky chátraly v hangárech. Proto se kompletovaly před odesláním do Španělska z více strojů, aby byly vůbec schopné letět. Španělé také stroje nepotřebovali, a tak je rozložili na součástky. Nemuseli nijak bitevníky litovat. Dostali je vlastně zadarmo. Zadarmo dostali i ten dvoumístný stroj. Česká armáda ale potřebovala ten samý stroj na výcvik pilotů a musela by jej zase zkompletovat a přestavět z letadel, která jí zůstala v hangárech. Přestavba by stála sto padesát milionů korun. Peníze bychom měli automaticky připočítat k více než tři a půl miliardám utraceným za stroje CASA.

Teď udělali Španělé gesto. Stroj, který naše armáda potřebuje, nám vrátili. Jeho složení z doručených součástek přijde armádu na deset milionů korun. Ministerstvo obrany říká, že je to skvělé, nemusí utratit za kompletaci nového stroje sto padesát milionů korun. Ušetří. A budeme mít na čem cvičit piloty. Pan Patizon zase říká, že kdyby byl policejním vyšetřovatelem případu CASA a možné korupce v něm, zajímal by se opravdu vehementně o návrat stroje. V žádné smlouvě o zaplacení předražených letadel totiž nestojí, že cena za stroje CASA je vlastně ještě o sto padesát milionů vyšší. Za sestavení nového cvičného letadla pro české piloty. Že nám teď Španělé stroj vrátili, na věci nic nemění. Je to přece kompenzace za poruchovost transportních letadel, říká pan Patizon.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].