Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Vidlemi

Nevyšetřili, neřeknou proč, ale věříme jim

Ostravský státní zástupce Rostislav Bajger oznámil, že se policii nepodařilo vypátrat viníka skandálního úniku jména svědka při vyšetřování korupční kauzy Pandur. Přitom mezi sedmi hlavními podezřelými byli pouze ti, kteří odpovídali za odhalení pachatele. Detektivové a státní zástupci. Prozrazením jména nahráli naopak padouchům. Státní zástupce Bajger navíc sdělil, že neřekne co vlastně policie šetřila, protože není jisté, zda nebude vyšetřování v budoucnosti znovu otevřeno a prorazení podrobností by mohlo pachatele varovat. Autora provalu tedy neznáme a nevíme, jak moc usilovně po něm policie pátrala.

Teď bychom měli s panem Patizonem říct to, co si zřejmě pomyslí stovky nebo tisíce lidí. Policie zase zametá vyšetřování provalu pod koberec, to zametání zakrývá mlčenlivostí o podrobnostech práce detektivů a státní zástupce jim jde na ruku. Jenže my to s panem Patisonem neřekneme, naopak si myslíme, že policie nic nezametla a státní zastupitelství nic nekrylo. Naopak, svou práci dělali dobře. Přesto, že pro tuhle naši ideu nemám ani já, ani pan Patizon vůbec žádný důkaz.

Prostě si to myslíme proto, že známe jména policistů a žalobců, kteří věc šetřili a věříme jim. Věříme, že ÚOOZ dělala, co mohla, a že ostravský státní zástupce také. Což je pro nás s panem Patisonem poměrně příjemná situace. Na rozdíl od minulosti, kdy jsme většině policistů a státních zástupců – tedy těm, kteří vyšetřovali závažné korupční kauzy a jejich okolnosti – nevěřili.

Proč věříme? Prostě na státním zastupitelství se věci mění k lepšímu, celý minulý rok vysílali státní zástupci signály, že chtějí věci odhalovat. Někdejší bossové Ředitelství silnic a dálnic ve vazbě jsou toho důkazem. Obviněný bývalý ministr obrany Martin Barták je toho důkazem. Zatčený šéf pražských strážníků Kotrouš je taky důkaz. Vyšetřování možné korupce v kauze vydání katarského prince – v Česku souzeného za sex z nezletilými – do jeho rodné země, kde ho čekala svoboda, je další důkaz. Policejní vyšetřování státních zástupců, kteří v Česku zametli pátrání po defraudaci v Mostecké uhelné je opět důkazem policejní a státně zastupitelské změny.

Pan Patizon je rád, že teď píšu, co píšu. Před rokem by to napsat nešlo, ani před pěti lety. Ani jeden z nás nemá osvobozující pocit, že korupčníci, defraudanti a podvodníci budou od teď po desítkách zavíráni do vězeňských cel. Ani, že by se v Česku nějak zásadně rozjel boj se špinavými penězi a jejich majiteli. Je ale prostě fajn, že zase můžu věřit - na pana Patizona to přišlo trochu dřív - že muži a ženy zákona, tedy aspoň někteří, dělají svou práci pořádně. I když se jejich šéfové scházejí (nebo si posílají sms) s kmotry a jejich politickými spojenci.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].