Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Vidlemi

Na co by měl myslet Jiří Paroubek

Jak uvedl server aktuálně.cz, policie opět obvinila Tomáše Kadlece, tentokrát kvůli machinacím, při kterých přišel stát o dvě stě milionů korun. Angel Gurría doporučil České republice, aby nezvyšovala přímé daně a sdělil našim občanům, že si do roku 2015 mohou nechat o měně zvané euro jen zdát.

Pro ty, kdo ta dvě jména neznají. Ten první byl vysokým důstojníkem BIS, později šéfem Národního bezpečnostního úřadu a pak šéfem českého strategického podniku Čepro a konečně také chráněncem Stanislava Grosse a mnoha dalších sociálních demokratů. Ten druhý je generálním tajemníkem OECD, která sdružuje nejbohatší světové státy, mezi něž se, věřte či ne, stále řadíme.

Ti dva muži samozřejmě nemají nic společného, snad jen to, že ty dvě zprávy pocházejí z jednoho dne a z jednoho města nad Vltavou. A možná také to, že nebudou mnoho zajímat šéfa sociálních demokratů Jiřího Paroubka a jeho voliče. Ale měly by.

Tomáš Kadlec nebyl nikdy politikem Paroubkovy strany, ale jako úředník výše vyjmenovaných státních institucí jí sloužil tak, že policie má už řadu let práci s vyšetřováním miliardových machinací v Čepru a opakovaně také prověřováním prověrek, které uděloval Kadlecův úřad. Prověrek, které pro prověřené firmy znamenaly přístup k prvotřídním kšeftům a pro řadu prověřených šíbrů přístup k úžasným postům ve státní správě.

Teď to nese občanům ovoce – začínajících kontakty mafiány Mrázka (byl to agent Kadlecova odboru a přítel nejbližšího Kadlecova přítele) až po zprávy o toskánských dovolených a privatizacích Unipetrolu, kde figuruje řada lidí, kteří neměli dostat prověrky a tedy ani šanci dostat se k velkým státním penězům. O problémech v BIS, NBÚ i Čepra se mluvilo už za dob Kadlece a slyšeli a věděli o nich lidé, kteří dnes ve vedení strany obklopují Jiřího Paroubka – počínaje Bohuslavem Sobotkou a konče Milanem Urbanem. I Paroubek byl dost vysoko, aby Kadlece znal. A nikdo z nich s varovnými zvěstmi nic nedělal.

Vůbec tím nechci říct, že se podíleli na tom, z čeho byl Kadlec obviněn. Jen jako vrcholní politici to umožnili. Spoluvytvořili v letech 2000 – 2006 podhoubí korupce a to podhoubí dodnes nikdo nevymýtil.

Toho druhého – Gurríu - by si měl poslechnout Jiří Paroubek, před tím, než si zase rozmyslí nějaký slib, který bude lidem nabízet další a další dotace, sportovcům stadióny a Michalovi Davidovi věčný život nebo aspoň podíl na složení nové české hymny. Ángel Gurría jasně řekl, že zvyšování daní a nesmyslných podpor je cesta do pekel a pokud se z ní budeme škrábat nazpět, zaplatí ji ti nejchudší a dají za to mnohem víc, než co jim Jiří Paroubek daruje na různých podporách. Pro chudé to bude, jako by si půjčili u lichváře. Sice si za půjčku koupí novou televizi a snad i DVD, ale až nebudou moci splácet, přijdou nejen o tu televizi a DVD, ale nejspíše o všechno, co mají.

Douška pro ty, kteří dočetli až sem, a začnou mi v diskusi nadávat do pisálků, pravičáků a slouhů Bakaly. Kdybych dnes slyšel jakékoli dvě jiné zprávy, které by mě zaujaly, a které by se týkaly kterékoli jiné strany, nebránilo by mi je nějak glosovat. Bohužel pro příznivce Jiřího Paroubka, nebylo dnes důležitějších zpráv nad Kadlece a OECD. Jo Obama a Medveděv říkáte? Ale na to jsou v Respektu jiní.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].