0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura16. 9. 20232 minuty

Výstava týdne

Bright Stellar Core

Když před pěti lety Adam Kašpar prezentoval na AVU svoji malířskou diplomku, leckdo to od něj mohl považovat za nějakou poťouchlost. Kdo by přece bral dneska vážně hyperrealistické zachycování kamenů, hornin a zkamenělin, navíc doplněné o jejich přesné odborné názvy a lokace nálezů? Jenže minimálně Kašpar to smrtelně vážně bere. A dělá to stále tak svědomitě a neotřele, až se se svými horninovými plátny dostal na letošní reprezentativní přehlídku našeho umění Všechnu moc imaginaci! ve Státních uměleckých sbírkách Drážďany. Kašpar je však nejen amatérský geolog, ale i astronom – jak se nyní ukazuje na jeho aktuální výstavě Bright Stellar Core v pražském Kvalitáři.

Také o svých vesmírných pozorováních si vede podrobné záznamy a spolu s kresbami je váže do obřích deníkových knih. Ty mu pak stejně jako u kamenů slouží jako předlohy k rozměrným malířským plátnům. Už jejich názvy přitom prozrazují, o co v nich Kašparovi jde. U děl jako NGC 6960, M 104, NGC 4762, IC 2233 či Úsvit Sella di Rioda je účelem opět co nejvěrnější zachytit, co Kašpar vidí na vlastní oči. A my teď vidíme úplně stejně jako on vzdálené galaxie, hvězdokupy, planety či měsíce, jako by před námi autor zarámoval kus noční oblohy.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Tedy notně přiblížené. Ke sledování vesmírných objektů si totiž na Hanušovické vrchovině v Jeseníkách, kde má ateliér, pořídil Newtonův teleskop s půlmetrovým zrcadlem. V noci si okamžitě na papír kreslí své první dojmy a následně je rozpracovává. Nesnaží se tedy o dokonalý vědecký pohled, ale o to zprostředkovat divákům co nejvěrněji své vlastní vnímání vzdálených nebeských objektů. V závěru expozice visí plátno Slunce v H-alfa. Samotnému malování tohoto obrazu předcházely hodiny hledění do speciálního objektivu, který Kašparovi odhaloval, jak strašidelným objektem zmítaným erupcemi jako miliardy permanentně vybuchujících jaderných elektráren Slunce vlastně je. A na obraze je to velmi dobře vidět. Tato výstava připravená kurátorem Janem Dotřelem tedy není zdaleka tak pokojná, jak by se mohlo na první pohled zdát.  


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].