Největší revoluce od Einsteina? Unikátní dalekohled se pokusí objasnit záhadu temné hmoty a temné energie
Observatoř Very Rubin se ovšem může stát obětí škrtů, jimiž Trumpova administrativa dusí vědu
Nová observatoř pojmenovaná po americké astronomce Veře Rubin, vybudovaná na jednom z vrcholků And v severním Chile ve výšce asi 2700 metrů nad mořem, toho slibuje hodně. Mohla by objevit až miliony asteroidů včetně těch, které mohou ohrozit Zemi. Podrobněji zmapuje naši Galaxii, Mléčnou dráhu, a bude pozorovat odhadem 20 miliard jiných galaxií. Snad také přispěje k objasnění povahy 95 procent vesmíru, jejichž podstatu nechápeme.
Dalekohled, jímž observatoř disponuje, je vybaven téměř tři tuny vážící kamerou o velikosti vozu SUV a největším zrcadlem, jaké člověk dokáže v podobě jediného kusu skla zhotovit a jehož výroba trvala sedm let. Už během prvních hodin snímání oblohy (pracuje od konce června) objevil přes dva tisíce nových asteroidů včetně devíti, které se pohybují za oběžnou dráhou planety Neptun.
Během předpokládaných deseti let fungování by měl podrobně prozkoumat jižní oblohu a postupně shromáždit více dat než všechny předchozí teleskopy dohromady. Usnadní mu to skutečnost, že se nachází v poušti Atacama v místech, kam už mraky od Pacifiku obvykle nevystoupají a kde je více než 90 procent nocí jasných, vhodných k pozorování.


Žádný jiný dalekohled na světě zároveň nedokáže nabídnout tak obsáhlé snímky oblohy s tolika podrobnostmi. Lze je složit do barevného filmu zachycujícího vše, co se v kosmu pohybuje, vybuchuje, bliká i pulzuje: exploze hvězd, dráhy dosud neznámých asteroidů a komet, kolísání jasu proměnných hvězd. Jeho součástí bude i mapování těch nejzáhadnějších vesmírných jevů vůbec.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu