Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Editorial

Onemocnět stresem? Pro politika prý jako rozsudek smrti

Zdroj: Instagram Jakob Ellemann-Jensen
Zdroj: Instagram Jakob Ellemann-Jensen

Dánská politika zřejmě nikoho ve světě moc nezajímala, dokud se nezačal vysílat seriál Vláda. Děj se točí kolem fiktivní premiérky Birgitte Nyborg, plasticky zachycuje život v mocenských strukturách a nebojí se ukazovat i lidskou stránku aktérů – strach, vášně, touhu po moci, kvůli práci rozpadající se manželství… Skutečná dánská politika nyní nabízí příběh, který zní jako dějová linie zmiňovaného seriálu.

Na začátku roku cítil ministr obrany a šéf liberální strany Venstre Jakob Ellemann-Jensen stále větší tlak. Jeho straně se nevedlo ve volbách a se slabými výsledky navíc vstoupil do vlády s tradičními rivaly – sociálními demokraty. Stal se ministrem obrany, místopředsedou vlády a chystal velké plány na proměnu země. Brzy si ale uvědomil, že necítí tlak jen zvnějšku, ale i zevnitř. Pocit stresu rostl tak rychle a silně, že jej začal paralyzovat. „Měl jsem příliš mnoho kolegů v politice i mimo ni, kteří byli postiženi stresem a onemocněli. Někteří z nich vážně. Vždy jsem měl k nemoci hluboký respekt a radil svým kolegům, aby se o sebe starali. Přesto mě to zasáhlo tvrdě. Od kolegů vím, že se musíte obrnit trpělivostí, ale něco jiného je, když to zažíváte na vlastním těle,“ vysvětloval později.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.