Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Zlom – vyzbrojujeme se s Němci

Autor: Profimedia
Autor: Profimedia

Byl to svého druhu zlom. Česká vláda pověřila na jaře ministryni obrany Janu Černochovou, aby se svým německým kolegou Borisem Pistoriem dojednala smlouvu, která nemá v historii samostatné republiky obdobu. Berlín má v plánu od německé firmy KMW pořídit pro svou armádu minimálně 130 tanků Leopard 2A8 a česká vláda se rozhodla k tamnímu tendru připojit a v jeho rámci nakoupit 77 stejných strojů. Pistorius a Černochová se v půli července dohodli a smlouva o společném nákupu by mohla být podepsána v příštím roce.

Je to poprvé v historii, kdy by obě armády mohly být vyzbrojeny zásluhou společné zakázky. Pro Česko i Německo by měl větší kontrakt přinést nižší cenu a Česku podle předběžné dohody také podíl na výrobě tanků a jejich údržbě – společnost KMW by měla postavit s některou z českých firem a s podílem českého státu nový podnik. Což je nebývalý bonus, především proto, že moderními Leopardy je vyzbrojeno několik armád NATO. Jde třeba o Polsko a Maďarsko, nové Leopardy nakupuje Norsko a Litva a chystá se k tomu také Itálie (ta uvažuje o 250 kusech a na dodávkách by se mohla podílet i zmíněná česká „pobočka“ firmy KMW).

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.