0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře29. 7. 20235 minut

Podivuhodný případ Kevina Spaceyho

Soud herce osvobodil. Jeho kauza je ale složitější.

Pro čtyřiašedesátiletého herce a producenta to byl mimořádně emocionální okamžik. Když si Kevin Spacey minulou středu vyslechl verdikt, v němž ho dvanáctičlenná porota po dvanácti hodinách rozhodování zcela osvobodila, přímo v soudní síni se rozplakal. Velkým emocím se nelze divit – po letech soudních sporů na obou stranách Atlantiku může nyní někdejší hollywoodská hvězda a držitel mnoha cen prohlásit, že je definitivně očištěn. Protože v trestněprávní rovině skutečně je.

Spaceyho radost byla taková, že po skončení líčení před soudní síní políbil na tvář dva členy britské obdoby justiční stráže, jak zaznamenal reportér amerického deníku The New York Times a další média. Což byl pozoruhodný moment také proto, že během soudního procesu šlo o to, jestli intimní fyzický kontakt či sex, který Spacey měl se čtyřmi muži, na základě jejichž výpovědí byl herec obviněn z několika trestných činů, byl, nebo nebyl konsenzuální. Čtveřice, která zůstala v souladu s britskými zákony anonymní, tvrdila, že nebyl. Například muž, který jako začínající herec přijal Spaceyho pozvání do jeho londýnského bytu, se podle své výpovědi probudil, když na něm Spacey prováděl orální sex. Na otázku právníka, jestli styk jasně odmítl, prohlásil: „Nemohl jsem se nijak vyjádřit, protože jsem spal.“ Když zjistil, co se děje, rychle odešel.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Spacey ani jeho právníci nerozporovali, že k sexu i kvapnému odchodu dotyčného došlo, v jejich výkladu událostí se ale vše odehrálo se souhlasem obou stran. Advokáti pak v průběhu celého procesu slavného umělce vylíčili jako osobu, která má ráda sex a zábavu a která občas „neohrabaně“ flirtuje a svádí mladé muže. A zdůrazňovali, že k jeho nemotornosti přispíval fakt, že dlouhá léta jako mimořádně exponovaný muž svou homosexuální orientaci tajil. Obžaloba naproti tomu argumentovala tím, že to, co Spacey vydává za neohrabané svádění, byla naopak léty prověřená metoda, kterou nepoužil jen na muže, kteří svědčili u londýnského soudu, ale i v řadě jiných případů. O tom, že jim bez ptaní sahal do rozkroku a jinak se jich nedovoleně dotýkal, vypověděla řada mužů také v šetřeních, která probíhala v prostředí seriálu Dům z karet, jehož byl Spacey hvězdou, nebo londýnského divadla Old Vic, kde působil jako umělecký ředitel.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc