Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Album týdne

But Here We Are
But Here We Are

Určitě je to album, které Dave Grohl s Foo Fighters nikdy nechtěl natočit, ale možná proto se jedná o to nejnaléhavější, jaké kapela za svých osmadvacet let existence vydala. Je to dáno tím, že vznikalo ve stínu velkých a velmi čerstvých ztrát. V březnu 2022 nejprve došlo k náhlému úmrtí bubeníka, klíčového člena kapely a Grohlova blízkého přítele Taylora Hawkinse, o pár měsíců později v srpnu pak zpěvákovi zemřela matka Virginia. Novinka je věnována oběma.

Už samotný název jedenácté řadovky But Here We Are říká cosi ve smyslu: „Sice jsme si přáli a plánovali něco jiného, ale teď jsme tady.“ A že tu půjde o zpracování nečekaných tragických událostí, dokládají hned první verše úvodní skladby Rescued, kdy Grohl začne hlasitě a úderně: „Přišlo to jako blesk, stalo se to zničehonic. Stalo se to tak rychle... Myslíš si to, co si myslím já? Děje se to vůbec?“ Přízraky ztrát a meditace nad bolestí se promítají téměř do všech písní a celé album pak uzavírá křehká balada Rest, kde Grohl tiše šeptá: „Odpočiň si, už budeš v pořádku.“ Stojí za to připomenout, že kapela Foo Fighters se v roce 1994 zrodila coby Grohlův sólový projekt, především proto, že se Grohl potřeboval vypořádat s prázdnotou a žalem nad smrtí Kurta Cobaina, svého spoluhráče z Nirvany. Do tehdejších písní ale ještě smutek nepronikal, Grohl se nic nepokoušel pojmenovat a vynést na světlo tak začerstva jako nyní.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.