Děti do války nepatří. To je společný jmenovatel i společný podtitulek všech mých dosud vydaných knih. Myslím, že v Haiti jsem to ještě nevnímal. Ale od Afghánistánu přes Jižní Súdán po Jemen jsem se to snažil skoro systematicky zdokumentovat, aspoň na onom relativně malém vzorku. Na vlastní oči jsem viděl trpět desítky dětí, i když jsem byl v různých válkách jen na skok. Pokud vás špatné zprávy z Ukrajiny děsí, tuhle byste si měli přečíst. UNICEF uvádí, že kvůli násilným konfliktům trpí v současnosti kolem 400 tisíc dětí na planetě. Děti jsou polovinou obětí nášlapných min a zbytků výbušnin. Děti jsou ve válce vystaveny smrti, zranění, invaliditě, novým onemocněním, znásilnění, prostituci, psychologickému strádání. Válka má vliv na jejich morálku a duchovní život, zpřetrhá sociální, kulturní a mnohdy i rodinné vazby. Děti se stávají vojáky. Jednoho násilím rekrutovaného dětského vojáka jsem poznal v Africe. Po 11 letech násilného držení dezertoval. Dnes je lékařem. Viděl jsem i mučené děti.

Mám vlastní statistiku. Čísla se rozcházejí a kdo ví, zda někdo násilí na dětech správně počítá, zda vůbec lze spočítat všechny ty děti. Za mě to byla v rámci humanitárních misí Lékařů bez hranic zhruba třetina všech chirurgických pacientů. Přestože se na přednáškách snažím hrůzy války přinášet tak, abyste to vůbec vydrželi, pasáže o dětech jsou nejsilnější. A právě proto bychom to měli z domácího míru vydržet. Anebo dokonce něco podniknout? Ta dětská třetina válkou…

1_obalka_R9
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R9
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte