Když se narodil autor tohoto komentáře, tak na Zemi žilo 4,5 miliardy lidí. V roce narození jeho editora dokonce jen 2,8 miliardy. Oba vyrůstali v časech široce sdíleného přesvědčení, že planeta jednoho dne množící se lidstvo neuživí, dojdou zdroje a nastanou hladomory.

Minulý týden OSN oznámila překročení dalšího milníku: už je nás osm miliard a každým dnem přibude 216 tisíc dalších. Zdroje přitom nedošly a jídla je dost. Populační exploze byla ohlášenou katastrofou, která se neudála. Planeta a lidstvo projevily více odolnosti a inovací, než se čekalo. Úroda díky novým zemědělským technologiím a semenům rostla rychleji než počet pozemšťanů a jejich nároků. Prognózy světové populace už proto nejsou strašákem (máme ostatně dost jiných hrozivých, zvláště klimatických scénářů).

Praktické pochyby

Růst životní úrovně vede v tzv. rozvojových zemích k podobné proměně rodin, jakou Evropa dobře zná. S tím, jak umíralo méně dětí, venkované se z polí stěhovali do měst a vlády zakládaly sociální systémy, poklesla i porodnost. Platí to i pro subsaharskou Afriku, kde se v minulých dvaceti letech zlepšil přístup dětí do škol i zdravotnictví, ale sociální zabezpečení zůstává na bedrech příbuzných. I tady průměrný počet dětí na jednu ženu klesl ze zhruba sedmi v polovině osmdesátých let na dnešních čtyři a půl. Počet obyvatel Země tedy dále stoupá, ale růst citelně zpomaluje.

Dá se namítnout, že v posledních třech letech počet hladovějících opět roste. Příčinou však není…

1_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte