Simon Conway Morris je provokatér a heretik. Stranou hlavního proudu evoluční biologie se jeho jméno stalo takřka synonymem pro konvergentní evoluci: Něco v evoluci možné je, něco není. I když by to bylo hezké, venku nepoletují vzdušné medúzy. Pakudlanka i kudlanka vypadají podobně, protože mají stejný způsob života, ne proto, že jsou příbuzné. Máme šavlozubého vačnatce Thylacosmilus i šavlozubou šelmu Smilodon. Stejný způsob života konverguje k stejnému tělu, zámek formuje svůj klíč, mravenečník, mravencojed a luskoun mají protáhlý čenich, dlouhý jazyk, husté lepivé sliny. Co jiného chcete vymyslet, pokud se živíte mravenci či termity?

Poslední věc mu již jako emeritnímu učenci vyšla nedávno, Od mimozemšťanů ke zvířecím myslím, s podtitulem Šest mýtů evoluce. I když tuhle knihu vydal křesťanský Templeton Press, není to ani kreacionismus, ani inteligentní plán, ani si autor nemne ruce, jak se mu zdařilo vložit mezi řádky Velkého Inženýra. Místo toho přichází znovu stejná otázka: před čtyřmi a půl miliardou let byla Země žhavá koule prachu a plynů, dnes čteme Respekt. Co se mezitím stalo?

I když v Runách evoluce Conway Morris uvažuje o inteligenci jako o mentální ploutvi v moři světa, v Mimozemšťanech se posmívá všem, kdo by chtěli už už se šimpanzi začít metafyzický dialog znakovou řečí. Propast je příliš velká, za milion let budou šimpanzi dál lovit termity na větvičku a stále nesdělovat potomkům, kdo jsou, odkud…

1_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte