Globální panel vědců se podíval na hodnoty, které nám přináší příroda. A došel ke dvěma závěrům. Zaprvé, je jich hodně. Zadruhé, prozatím si s nimi neumíme poradit.

Máme haldy studií, které prověřovaly, jaký užitek nám plyne z mokřadů nebo korálových útesů, žížal či ptáků v parcích. Pouze každá dvacátá však dojde praktického uplatnění. Sice zhruba rozumíme přírodě, méně ale zkoumáme, co a jak dělat, aby jí prospívalo naše vlastní počínání. Přitom se dají objevit originální řešení. Jako třeba platit lososům, aby nám hnojili kontinenty.

Fosfor je životní nezbytnost. Čerpáme ho z rostlin a rostliny z půdy. V zemině ale ubývá, neboť během milénií soustavně stéká řekami do oceánů, kde nenávratně končí v hlubinách. Proto pole hnojíme fosfátem natěženým v dolech. Ložiska se však rychle tenčí. Je to asi jediná důležitá surovina, u níž se geologové seriózně bojí nedostatku. Hlavní recepty jsou zřejmé: nepřehnojovat, neplýtvat, recyklovat živiny.

Příroda však mívala ještě jedno řešení. Tažné ryby. Lososi nebo jeseteři se krmí v mořích. Když se pak vydali řekami proti proudu do vnitrozemí, svůj fosfor brali s sebou. Nejednu rybu snědl medvěd, orel nebo neandertálec a životodárnou látku dříve či později, ehm, vytrousil na suché zemi. Prkotina? V pleistocénu se takhle ročně přemisťovalo asi 150 tisíc tun fosforu. Biosféra mimoděk vyrobila kontinentální oběh živin.

Jenomže v regulovaných, přehrazených a špinavých korytech velkolepé rybí migrace ustaly. Počty táhnoucích ryb se…

1_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte