Created with RNI Films app. Preset 'Kodak E 100G'
Nejtěžší bylo té možnosti vůbec uvěřit. (Dominik Argan)

Prý muselo zapracovat cosi jako „vnitřní hlas osudu“. Alespoň tak to dnes Dominik Argan vypráví, když má popsat prapočátek svojí metamorfózy z továrního dělníka v Hranicích na Moravě ve světoběžníka hlásícího se přes WhatsApp z mládežnického studijního centra v řeckých horách.

Za jeho proměnou stojí známý unijní program Erasmus, který už přes třicet let otvírá mladým Evropanům dveře k pobytům napříč kontinentem. Kus světa díky němu poznaly už miliony účastníků, z toho přes čtvrt milionu Čechů a Češek. A příběh sedmadvacetiletého Dominika z Hranic na Moravě budiž důkazem, že na frázích o tom, jak Erasmus mění mladým lidem život, skutečně něco je.

Zmíněný hlas osudu se Dominikovi ozval na podzim 2019 po dvanáctihodinové směně u linky v místní továrně, kam tou dobou docházel už pátým rokem seřizoval vstřikolisy na výrobu světel pro auta. Přesněji druhý den dopoledne, když se po namáhavé práci vypotácel z postele. Další dvanáctku měl před sebou, tělo si říkalo o odpočinek, ale nad únavou bůhvíproč vyhrálo nutkání vyrazit mezi lidi.

V oblíbené kavárně náhodou narazil na známou, kterou neviděl pět let. Když došlo na chmury ohledně omezených perspektiv maloměstského světa, Veronika vytáhla jako silný trumf svoji zkušenost s Erasmem. Dominikovi vyjevila možnost, která se mu zpočátku jevila až moc pohádková, ale nakonec se ukázala jako naprosto reálná – a sice že prostor k vycestování za evropské peníze dávno není omezen jen pro studenty vysokých škol (byť ti stále Erasmu…

1_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1074

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte