Který slovní druh se vám na základní škole jevil jako nejsložitější? Většina z nás si teď asi vybaví více či méně klopotné osvojování si pravidel pro skloňování podstatných a přídavných jmen nebo časování sloves. Trochu stranou zůstává další ohebný slovní druh – číslovky. Na nich přece není nic těžkého, jsou to jen čísla. Ale ouha, i tady se najde spousta příležitostí k chybování.

Docela často například dochází k záměně číslovek základních a řadových, což pak v písemném projevu vede k tomu, že za řadovou číslovku pisatel nedá tečku, která tam ale u tohoto druhu musí být pokaždé: „podrobnější informace jsou na 3. straně“ (číslovka řadová) versus „podrobnější informace jsou na straně 3“ (číslovka základní).

Dalším rozšířeným nešvarem je přidávání koncovek k číslům v duchu hesla „proč dělat věci jednoduše, když to jde i složitě“. Je přece mnohem snazší a také po jazykové stránce správné napsat třeba „před 20 minutami“ než chybně „před 20ti minutami“, „od 5. března“ než „od 5tého (nebo ještě absurdněji 5-tého) března“ a podobně. Doplnění koncovky je navíc netaktní vůči čtenáři, protože předpokládá, že čtenář neumí skloňovat.

Číslovky – ať už psané slovy, nebo číslicemi – jsou samostatná slova, jsou tedy od dalších slov odděleny mezerami, například „za 15 let“, „volební účast byla 67 procent“ či „běh na 10 km“. Někdy jsou ale číslice součástí složeného výrazu, a píší se proto bez mezery. V tomto se často chybuje zejména ve spojení s procenty. Například ve větě „inflace v…

1_obalka_R3
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R3
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte