České republice už dominuje omikron. Varianta objevená koncem listopadu v jihoafrických laboratořích způsobuje mírnější průběh oproti deltě a je nakažlivější. Než převládla u nás, stihla se naplno rozvinout v jiných státech, například v Británii nebo v USA, a zdejší vědecké i politické špičky měly možnost sledovat, jak se varianta chová v tamních populacích. Zprávy „zvenčí“ ale rozhodně nejsou jednoznačné a podoba zdejší omikronové vlny zůstává v mnoha ohledech skrytá. Co tedy informace o nástupu nové varianty znamenají pro následující týdny?

Data z Velké Británie v posledních týdnech hovořila o rekordních počtech nakažených. Na začátku letošního ledna jich přibylo více než 180 tisíc za jeden den a podobně jako v jiných státech zasažených omikronem i zde tyto cifry od začátku pandemie v roce 2020 zatím nikdo nenaměřil. Počty hospitalizací jsou naopak přibližně na polovině loňského ledna, kdy byla v tomto ohledu situace v Británii nejkritičtější. Z dat vyplývá, že hospitalizovaní jsou spíše na ústupu, a ve hře je i varianta, že se na konci ledna zruší opatření z „plánu B“, což je sada restrikcí zavedená kabinetem Borise Johnsona po nástupu omikronu. Patří mezi ně například kontrola očkování či negativního testu při vstupu do klubů nebo respirátory ve většině vnitřních prostor.

Naopak zcela odlišný trend nastavil omikron ve Spojených státech, kde jsou počty hospitalizací vyšší než kdy předtím. Částečně je to způsobené tím, že se pacienti při příchodu do nemocnic testují.…

1_obalka_R3
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R3
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

František Trojan

redaktor, fokus

trojan (kopie)

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte