Elvis Presley Performing
Nečekaná sexuální energie. (Dav dívek reaguje během vystoupení Elvise Presleyho v roce 1956) • Autor: Bettmann Archive

„Před ním nebylo nic,“ prohlásil v šedesátých letech John Lennon. Lídr Beatles tím vyjádřil, co pro něj a jeho generaci znamenal Elvis Presley: před tímto „zjevením“ neexistovala popmusic, kterou by stálo za to poslouchat. Je to nejspíš nejokřídlenější chvála, ale faktem je, že Lennon nebyl ve svých pocitech sám. Poklony hudebníkovi, který získal přezdívku král rokenrolu, složilo několik generací hudebníků od Boba Dylana, přes Bruce Springsteena po Eltona Johna. Šestnáctého srpna to bude pětačtyřicet let, co Presley opustil budovu – vypůjčíme-li si slavnou větu, kterou hlasatel na jeho vystoupeních oznamoval publiku, že zpěvák už odešel a na přídavek čekají marně. I desetiletí po své smrti v pouhých dvaačtyřiceti letech však zůstává součástí americké hudby a popkultury.

Celosvětově prodal Elvis Presley více než miliardu nosičů. Jeho dům Graceland v Memphisu je národní památka, kterou ročně navštíví půl milionu lidí – co do počtu návštěvníků už ho ze slavných budov dokáže přečíslit jen Bílý dům. Na jeho odkazu se živí armáda napodobitelů. Loni mu patřila sedmá příčka v žebříčku Forbesu nejvýdělečnějších mrtvých celebrit. Výhledově by mohl o pár poskočit, protože v plánu je třeba Elvisův hologram, který by měl vyrazit na turné. Nemalá část fanoušků dodnes vůbec nevěří, že je mrtvý. Dávají přednost verzi, podle níž předstíral vlastní smrt, aby mohl žít normální život. Součástí přetrvávající fascinace je ostatně i nový životopisný snímek Elvis režiséra Baze Luhrmanna…

1_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 709

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte