V červnu se součástí základny NATO na Slovensku stane česká jednotka a Češi budou mít poprvé tu čest velet spojenecké základně se dvěma tisícovkami vojáků a vojaček. Podřízené jim budou jednotky z USA, Německa a Slovinska.

Druhá premiéra, která se základnou souvisí, je méně nápadná. Armádní operační velitel, generál Josef Kopecký, v rozhovoru pro iDNES.cz, oznámil, že alianční mise se poprvé účastní také několik desítek civilistů, kteří už několik let podstupují pravidelný výcvik s armádou jako její aktivní záložníci. Nadšenci, kteří se rozhodli, že se chtějí podílet na obraně země i našich spojenců, ať už se zbraní v ruce nebo třeba jako kybernetičtí experti.

Aktivní zálohy byly v české armádě zřízeny před šesti lety, zatím bylo přijato 3700 mužů a žen, kteří si na výcvik berou v zaměstnání speciální volno, většinou na měsíc. Dobrovolníci, kteří budou vybráni na slovenskou misi, si budou muset vzít volno delší, čeká je půlroční nasazení, než budou vystřídáni. Armáda počítá, že do každého turnusu nastoupí zhruba pětačtyřicet záložníků a jejich působení v minimálně čtyřsetčlenné jednotce se nebude nijak lišit od profesionálů.

Tato informace nese velké poselství. Výcvik v záloze není jen hrou na vojáky, vede k nasazení do bojových misí. Žádná armáda na světě se bez aktivních záloh neobejde, Britové, Američané, Poláci, pobaltské země počítají ve svých obranných strategiích s aktivními vycvičenými dobrovolníky. Koneckonců Ukrajina se s úspěchem brání ruské agresi…

1_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3063

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte