Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Naplnit standardy

Povídky (nejen) pro pamětníky konzumu

David Foster Wallace: Zapomnění
David Foster Wallace: Zapomnění

Americký spisovatel a podle mnohých nejnadanější prozaik své generace David Foster Wallace spáchal sebevraždu v roce 2008. Čili v době, kdy se z Facebooku teprve stávala celosvětová komunikační platforma, kdy se začala řítit světová ekonomika a pomalu končila unipolární éra. Jako by to byl cynický pomníček: Tady leží autor, který neunesl tíhu toho, co přichází. Podobné anekdoty se tvoří až příliš snadno, nicméně ve Wallaceově případě se nabízejí téměř samy. Nesl toho totiž v hlavě i díle opravdu hodně: prorůstání konzumu do každého póru americké společnosti, její korporatizaci, tlak na výkon a individualitu, který zadními vrátky vyhřezá v neurózách a depresích, v psychofarmakách i násilí normalizovaném médii a popkulturou. A rád se o svoji bolest podělil – mnoha a mnoha slovy, poznámkami pod čarou, apendixy a v podstatě vším, co text umožňuje a kniha snese (a snese toho hodně).

Wallace se za oceánem proslavil především monstrózním románem Inifinite Jest (Nekonečný žert, 1996). Svazek s pověstí postmoderní obdoby Joyceova Odyssea je formálně komplikovaným kondenzátem progresivní dobové estetiky i myšlení, který málokdo dočte, ale o to víc o knize mluví a dává to na odiv. Platilo to přinejmenším v devadesátých a nultých letech, nicméně na toto předvádění lze narazit i na TikToku. A ze vtipu, že určití muži „nápadně vlastní Nekonečný žert“, se stal tak otravný mem, že i cynické médium jako server Vice nedávno volalo po tom, abychom už na Wallace, jeho…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.