Každý, kdo píše knihy, možná zná důvěrně tenhle dialog: „Moc se mi líbila vaše kniha.“ Autor se potěšeně načepýří. „Měl jsem ji půjčenou z knihovny.“ Načepýření trochu zplihne. Autor by přivítal, kdyby čtenář zašel do knihkupectví a knihu si koupil. Ale knihovny to zklamání dnes už skvěle kompenzují. Spisovatele totiž zvou na besedy se čtenáři a ti si pak knihy, pod dojmem čtení „live“, koupí. Čtení v knihovnách jsou navíc zážitkem i pro samotné spisovatele. Jsme totiž bez debat velmoc krásných knihoven.

A nejde jen o architekturu. Ale o ni taky. Knihovny jsou dnes umně předělávané ze starých továren jako třeba v Hradci Králové nebo ve Svitavách, sídlí ve starobylé synagoze jako v Uherském Hradišti, ve staré zrenovované škole jako v Šumperku nebo v nádherné vile připomínající palác jako v Ústí nad Labem. Jsou na nádražích jako v Turnově nebo zbrusu nové i na místech tak nečekaných jako Bílovice nad Svitavou, kde dřevěná prosklená knihovna na opravené návsi vypadá jako křehký moderní šperk. Navíc knihovny dnes už zdaleka jen nepůjčují knihy, jsou často srdcem a plícemi kulturního života. Mají hezké dvorky, kde pořádají koncerty, jejich součástí jsou kavárny s dortíky, divadelní a koncertní sály nebo třeba semínkovny. To jsou místa, kam můžete přinést své přebytky ze zahrádky – semínka nebo i řízky rostlin. A na oplátku si můžete i něco odnést. Jak tak putuju s knížkami po knihovnách, mám zásoby semínek na celý knihovnický háj.

Nápad knihovnic z Uherského Hradiště,…

1_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte