64_serial tydne_HBO
Barry

DĚLNÍCI KULTURY

Film má karlovarský festival. Country kapely mají Portu. Vážná hudba Pražské jaro. Designéři Designblok. A grafici, autoři plakátů, webů či grafického designu do ulic měli svůj festival Bienále Brno. Konal se každé dva roky mezi lety 1963–2018. Ročník 2020 nebyl, letošní ročník 2022 jeho pořadatel, Moravská galerie v Brně, krátce před plánovaným zahájením zrušil. Tedy přesněji: dle svého prohlášení ho nahradí „udržitelnou digitální platformou“ a převede do on-line režimu. Už na první pohled je zřejmé, že to žádná opravdová náhrada není.

Grafičtí designéři jsou naštvaní. Litují, že zaniká akce s šedesátiletou tradicí, etablovaná u nás i v zahraničí. Vzpomínají na výstavy. A zejména na sympozia, která se vždy konala na začátku festivalu a kde bylo možné potkat zajímavé kolegy z celého světa. Právě díky tradičnímu renomé se do Brna povedlo přivézt význačné tvůrce, porotce či kurátory. Dále grafici upozorňují na to, že jejich obor se rychle mění a stává se stále komerčnějším – i to je důvod uspořádat výstavy a setkání pod záštitou kulturní instituce a ukázat veřejnosti jeho ušlechtilejší a přitažlivější podobu, která se často zbytečně redukuje na billboardy a reklamní letáky.

Je prostě spousta dobrých důvodů pořádat tradiční mezinárodní Bienále Brno. Moravská galerie ho však už pořádat nechce. Také její důvody jsou srozumitelné – stručně: nemá na to peníze ani lidi. A má jiné priority. V posledních letech se pod vedením ředitele Jana Presse…

1_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte