A woman looks out of a window wearing a protective mask in
Neapol • Autor: KONTROLAB/LightRocket via Getty

Procházím jedním z největších historických center Evropy. Klikatící se ulice jsou pokryté odpadky a zbytky jídel. Uhnu. Těsně mě míjí motorka, na které sedí tři lidé. Jedou bez helem, což tu není výjimkou. Majitelé skútrů převážejí úzkými uličkami celou rodinu, obrazy, psy, kufry, hudební nástroje… Nad hlavou mi vlaje schnoucí prádlo, z některých oken visí malé košíky na provazech, které místní používají, když něco potřebují dopravit nahoru či dolů – ušetří si tak cestu po schodišti.

Každý kousek zdi je hustě pokrytý graffiti. Různorodá sbírka pouličního umění obsahuje čmáranice, ale i graffiti od Banksyho nebo murální malbu svatého Januaria, patrona Neapole. Míjím restauraci U Zázraku na náměstí pojmenovaném po zázraku a zastavuju u stánku věnovaného největšímu dosavadnímu neapolskému zázraku – Diegu Maradonovi. Tísní se tu různě velké sošky fotbalisty ve světlemodrém dresu, jsou tu na prodej magnety nebo batůžky s obrázkem fotbalisty, trička s Maradonou zamyšleným, stojícím i běžícím, šťastným (nejspíš dal gól), v klidu s doutníkem, ale také trika s jeho hlavou přidělanou ke kněžskému tělu a nápisem svatý Diego. Takových svatostánků jsou po městě stovky (v některých se k Maradonovi připlétá Che Guevara). Navštívím i kavárnu, kde je oltář věnovaný fotbalistovi.

Zkouším něco zachytit z pouličních rozhovorů, ale neapolský dialekt je tak silný, že sotva rozumím. Zaslechnu odkudsi shůry zpěv a hudbu. Ozývá se z lešení, které vypadá, že tenhle dům podpírá už mnoho let. Je…

1_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte