Občas je třeba výchovná facka. Vymezení mantinelů, které nejlépe stanoví pevná ruka. Je to přece normální. Takové věty používají muži, kteří doma bijí své partnerky – podle společenských norem v jejich kultuře přijatelných. A ženy, jejich matky a pak i dcery jsou na tento domácí rituál tak zvyklé, že většina z nich to pokládá za normální – 75 procent žen to uvedlo v průzkumu v DR Kongo, 50 procent v Kambodži, 36 procent v Egyptě. Rozhodně není mezi tamní populací žádoucí, aby stát nebo nedejbože nějaký mezinárodní orgán příliš zasahoval do dění za zavřenými dveřmi domácností. Co je přiměřené, si násilník rád stanovuje sám.

Mlátit manželky bylo i u nás dříve mnohem více normální. S emancipací jsme se od toho trochu vzdálili. Společenská norma ohledně násilí na dětech se ale posunula jen částečně. A tak vlivný český „táta od pěti dětí“ v médiích obhajuje bití potomků, a dokonce se zřejmě domnívá, že to od něj společnost očekává jako důkaz toho, že je tzv. chlap. Násilné tresty při výchově používají podle výzkumů téměř dvě třetiny českých rodičů, a velká část z nich dokonce nepovažuje facku dítěti za fyzický trest. Co je „přiměřené“ a co týrání, si také rádi stanovují za zavřenými dveřmi sami.

Dají se ale společenské normy změnit a jak to jde urychlit? Jak například přenastavit to, co „musí“ muž dělat, aby ho okolí uznávalo, a co naopak „smějí“ ženy dělat? Jde o jeden z nejzapeklitějších ekonomických problémů, protože kulturní normy v řadě koutů světa brzdí hospodářský i…

1_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte