62_pelcl
Adam Štěch (ed.): Jiří Pelcl. Design

Jiří Pelcl (1950) je úspěšný český designér. Se svou autorskou tvorbou pronikl do mezinárodních výstavních síní – až do Viktoriina a Albertova muzea v Londýně na výstavu světové postmoderny nebo do sbírek Muzea moderního umění v New Yorku. Kromě toho navrhl desítky výrobků pro průmysl a získal titul profesora. O celoživotní cestě k těmhle metám je nová kniha Jiří Pelcl. Design.

„Po doporučení a přímluvě bývalé spolužačky nastupuji řádné zaměstnání v prodejně sektorového nábytku jako bytový architekt. Kreslím zákazníkům návrhy zařízení bytu,“ cituje se tu, jak všechno začalo. Jako návrhář nábytkových stěn mohl pracovat dalších padesát let až do důchodu. Ale místo toho se vydal na cestu plnou překážek i příležitostí. ​Jeho nastavení vystihuje další citát: „Důležité je pro mě finální dílo, výsledek jako konstanta, ne ve vztahu k momentálním podmínkám. Ty jsou vždycky nepříznivé.“ Pelcl se totiž vždy snažil tvořit a dotahovat dílo do finále podmínkám navzdory.

V době normalizace se mu po značném úsilí povedlo odjet studovat do Londýna. Když pro něj byly výrobní podmínky československých socialistických podniků nesnesitelné, založili s přáteli studio Atika, které na tento stav reagovalo rukodělností a svařováním objektů z trubek a plechů. Pelcl o práci studia informoval své západní známé a z Atiky se stala exotická východoevropská odnož postmodernismu. V roce 1990, hned po otevření hranic, je zvali do západních galerií. Když nastoupil naplno kapitalismus, bylo…

1_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1333

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte