Kdysi se v Česku říkalo, že vláda, která zdraží pivo, padne. Tohle pravidlo z Haškova Švejka už zjevně neplatí, cena piva vesele roste a na politiku to naštěstí nemá vliv. Co se ovšem stane s vládou, která „zdraží“ benzin způsobem, z něhož majitelům aut lezou oči z důlků?

To je otázka, na niž odpověď zatím neznáme, padesátikoruna za litr, kterou si teď benzinové pumpy účtují, nám to ale zřejmě nejpozději u příštích voleb objasní. Nic na tom nemění fakt, že vláda Petra Fialy benzin nezdražila. Cenu posunula do rekordních výšin Putinova válka. K útěše to však stačit nemusí. Lidé díky cenám v Polsku nebo Maďarsku vědí, že správci státní kasy mohou zdražování čelit, pokud chtějí. Polsko chtělo a snížilo DPH na benzin a naftu, Maďarsko zavedlo cenové stropy.

Žádné opatření proti růstu cen není zadarmo a jeho dopad na státní rozpočet či ekonomické vztahy nelze předem do detailů odhadnout. Pouze víme, že snížení DPH nebo spotřební daně připraví státní kasu o příjem v době, kdy vládu čekají v souvislosti s válkou další nemalé výdaje.

Někteří ekonomové také namítají, že pokud jsou vysoké ceny vyvolány reálnými faktory, je dobré je vnímat jako důležitý signál pro celou ekonomiku. Jinak řečeno, pokud letí nahoru ceny energií, je přirozené změnit spotřebitelské chování a snížit jejich spotřebu. Rovněž platí, že plošná úleva jako snížení DPH znamená finanční pomoc pro nejbohatší část populace, která nejvíc jezdí autem a pomáhat od státu nepotřebuje.

Toto však nejsou…

1_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2474

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte