Mezi Českem a Spojenými státy jsou tisíce rozdílů, jeden je ale natolik významný, že bychom si ho na počátku nového roku mohli ještě jednou připomenout. Obě země vstupovaly do minulého roku s populistou v čele vlády, obě ho končí s umírněnými politiky na tomtéž místě. Způsob předání moci byl však naprosto odlišný. Spojené státy se v prvním lednovém týdnu loňského roku ocitly před průšvihem fatálních rozměrů. Tehdejší prezident Donald Trump po měsících systematického zpochybňování platnosti voleb nakonec vyprovokoval ozbrojený dav svých skalních stoupenců k útoku proti budově amerického Kongresu. Symbol zákonodárné moci se na několik hodin proměnil v regulérní bojiště. Něco takového demokratické Česko nikdy nezažilo, nemělo k tomu nikdy ani blízko a nic nenasvědčuje tomu, že by se tady ve středoevropské kotlině k něčemu podobnému mělo v dohledné době schylovat. Při pohledu na uplynulý rok vlastně můžeme ten další začít úlevnou dobrou zprávou.

Bitva se sousedy

Protože to, co se koncem prvního lednového týdne roku 2021 odehrávalo ve Washingtonu, nabírá teprve s odstupem času skutečně hrůzné obrysy. Před rokem se před televizní obrazovkou zvenčí mohlo zdát, že sledujeme nikoli pokus o státní převrat v nejdůležitější demokracii světa, ale trochu směšnou snahu hrstky fanatiků v legračních převlecích rozrazit dveře nedobytné budovy. Když se jim to skutečně podařilo, nikdo venku netušil, co se vlastně odehrává uvnitř. Teprve díky…

1_obalka_R1_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R1_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1900

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte