Joe Biden zahájil své působení v úřadu velmi úspěšně. Zaměřil se na pandemii jako na ústřední problém a navrhl zásadní a odvážná opatření, jež mají zemi pomoci. Zdá se také, že si odnesl klíčové poučení z éry Baracka Obamy: demokratům se daří tehdy, když odvážně naplňují své představy, a nikoliv když vyčkávají a mírní své návrhy v marném očekávání spolupráce ze strany republikánů. Zatímco ale Bidenova administrativa zaujala rozhodný postoj v domácích otázkách, v zahraniční politice je situace zásadně odlišná. Vláda jedná váhavě, zakřiknutě a předem se soustředí na otupení republikánské kritiky.

Od prvního okamžiku, kdy tehdejší prezident Donald Trump opustil jadernou dohodu s Íránem, dávali například Biden a jeho vrcholní poradci jasně najevo, že se jedná o závažnou chybu, jež dramaticky snížila důvěryhodnost Spojených států ve světě a naopak zvýšila nebezpečí na Blízkém východě. Dohoda svázala Íránu ruce a zásadně omezila jeho jaderný program. Bez ní se Teherán dále přiblížil k vlastnictví jaderných zbraní.

Mohli bychom tedy očekávat, že Biden se v úřadu bude snažit rychle dohodu obnovit. Tak tomu ale není. Ministr zahraničí i ředitel výzvědných služeb teď říkají, že návrat k ní je „během na dlouhou trať“. Trvají na tom, aby se jako první začal dohodou opět řídit Írán, to je ale především cesta, jak se celé otázce vyhnout. Diplomaté by jistě dokázali vymyslet způsob, jak by se obě země mohly k dohodě vrátit ve stejnou chvíli. Mnozí Bidenovi spolupracovníci pomáhali…

1_obalka_R7
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R7
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte