Svět se z různých zemí jeví velmi různě. Španělé, a španělská levice obzvlášť, například těžko chápou vášnivé reakce východoevropských států na Rusko. Josep Borrell, viceprezident Evropské komise a šéf evropské diplomacie, je v tomto ohledu zjevně typickým politikem své země. Jeho únorová skandální cesta do Moskvy, po níž čelil výzvám Východoevropanů k rezignaci, toho ale o unijní zahraniční politice prozradila mnohem více.

Borrellova pouť do Ruska byla vlastně naprosto zbytečná. Odehrávala se krátce poté, co Putinův režim odsoudil do vězení svého nejznámějšího kritika Alexeje Navalného, kterého se předtím neúspěšně pokusil zavraždit. Šéf evropské diplomacie mohl svou návštěvu jednoduše zrušit, k čemuž ho část jeho kolegů z členských zemí ostatně vyzývala. Borrellova absence by stěží Kremlem nějak otřásla, signalizovala by však alespoň patřičné rozhořčení, když už se Evropa není v Navalného případě schopna dohodnout na tvrdším postupu, třeba v podobě vystupňovaných sankcí.

Jenže veterán španělské socialistické politiky viděl situaci jinak. Jako účel návštěvy uvedl „potřebu zbavit vzájemné vztahy (s Ruskem) negativní rétoriky“. Tento vágní záměr ho nakonec přivedl do vrcholně trapné situace, kdy ho na moskevské tiskovce výsměšně ponižoval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a Rusové přímo během jeho pobytu vypověděli tři unijní diplomaty s obviněním, že pomáhají protiputinovským demonstrantům.

Putin na saních

Rusko je z pohledu Španělska spíše exotickou…

1_obalka_R7
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R7
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1902

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte