staveniste
Staveniště (Přemysl Procházka)

Kafilérka je od Baštírny přes kopec, v údolíčku pod hradem Zlenice, říká se tomu ďolíku Olšiny. A teď se tu všechno koupe v měsíčním světle. Sojka u drátěného plotu podupává, lovecká flinta ho tíží na rameni, dupe do sněhu, proklíná ho. Jen tak z nudy zkoukne mobil, přelítne covidové zprávy, pokolikáté už, odplivne si nad tou bídou. A je leden a zima, která přitrhla, je po dlouhé době pořádná, ladovská. Psa na hlídání nemají, to v kafilérce nejde, každý, s kterým to zkoušeli, se pomátl.

Sojka se vydá přes dvůr, obhlídne auťák, černou avii, kterou večer na dvoře zaparkoval Olin. Když přivezli první nebožtíky, bylo kolem spousta papírování, dbali také na pietu, samozřejmě, ale jak covid začal opravdu kosit, už tolik času neměli. Zpočátku černou káru obcházel pořádným obloukem, dnes ho to k náklaďáku nějak táhne, šlape ale ledabyle, šéf Kafejta i s Mílou vypadli do Prahy, tak se těší, že brzo zaleze.

Jde kolem hangáru spalovny k baráku, ví, že tma uvnitř je nabitá holčičinou a kamínka sálají. Vaťáky a pracovní háby mají dělnice na háčcích, na palandách se převalují v tričičkách a tepláčcích. Krásky ty holky rozhodně nejsou, za bar ani ke kase by je nejspíš nikdo nepostavil, taky toho mají většinou už dost za sebou. Stejně se Sojkovi z toho ženského houfce ale kolikrát udělá až horko. V tomhle je stejný jako šéf. I když na rozdíl od něj, on je má akorát na koukání.

Šéf Kafejta měl kolem sebe pomocnice vždycky, nikdy se nepředřely, kolikrát za nima brousil do baráku s…

1_obalka_R51_52
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R51_52
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte