25A_foto_Michal Růžička_MAFRA_Profimedia
Bakalář s divným vztahem k Izraeli. (Jan Lipavský) • Autor: Profimedia

V pátek ukončil prezident Miloš Zeman lánské pohovory s politiky pětikoalice, navrženými jmenovaným premiérem Petrem Fialou (ODS) na posty v jeho budoucí vládě. Na pondělí byla ohlášena schůzka obou mužů, na které by se mělo dohodnout, jak proběhne oficiální prezidentské jmenování vlády. V pátek odpoledne pak prezident na oficiálních stránkách Hradu oznámil, že nebude jmenovat do funkce ministra zahraničí kandidáta Pirátské strany Jana Lipavského.

Lipavský má univerzitní studium ukončené bakalářským titulem a pro prezidenta to není dostatečně vysoké vzdělání na funkci ministra zahraničí. Prezidentovi vadí také Lipavského „distancovaný postoj k visegrádské spolupráci nebo ke vztahům s Izraelem“. Nepřijatelný je podle prezidenta „veřejný návrh Jana Lipavského, aby se příští Sudetoněmecké dny konaly na území České republiky“.  Hradní kancelář také oznámila, že ústava umožňuje Zemanovi kandidáta nejmenovat. „Prezident republiky konstatuje, že Ústava ČR neukládá prezidentu republiky povinnost akceptovat každý návrh, který je mu předložen. Naopak, ústavodárcův výraz ,návrh‘ implikuje, že tento návrh může být jak přijat, tak odmítnut, jinak by nebyl návrhem,“ píše se na oficiálních stránkách Hradu.

V hradním prohlášení také stojí, že prezident má výhrady k většímu množství kandidátů, kteří se podle něj záležitostem svých rezortů v minulosti nevěnovali a nemají tak dostatečnou odbornost. „Nicméně, ve snaze přispět k ustavení nové vlády neodmítne prezident republiky svůj podpis…

1_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3063

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte