Kultura

Pravdivá fake news

V českém kontextu zatím neznámý americký prozaik Jonathan Miles (1971) se na literární dráhu vydal v Mississippi, kam také zasadil děj nového, třetího románu Chodící zázrak. Patrně proto, že je to stát v rámci USA nejchudší a nejsilněji věřící. Když tedy v tamním městě Biloxi v roce 2014, těsně po Katrině a v úmorném vedru, vstane na parkovišti před vietnamskou večerkou z invalidního vozíku ochrnutý válečný veterán Cameron a začne znovu chodit, je to podle místních zázrak. A sotva se o něm na Facebooku zmíní jeho sestra Tanya, může to vést jak ke svatořečení, tak k nové reality show – neboť ve světě lajků rozhodujících, co a jak se šíří, rozpoutal příspěvek bouři i cirkus v jednom.

A Miles to vše zachycuje přesně v duchu originálního titulu Anatomie zázraku. V palčivé satiře plné tragikomických zvratů se tak začne řešit, jakou sílu má modlitba skrze sociální sítě, ale i „kurevsky nechutná sumička“, za kterou by se dala pořídit práva na příběh sourozenců. Dorazí vyšetřovatel z Vatikánu, ze zázraku se snaží profitovat i přistěhovalci vlastnící ubohý obchůdek, kam veterán s Tanyou onoho dne zamířili pro cigarety a pivo. Autor říká, že Chodící zázrak je o filtrech, přes které vidíme svět; o tom, jak si vykládáme informace a jak používáme příběhy k formování světonázoru. A hlavní hrdina se tak pro každého stává symbolem toho, co chce vidět a vůči čemu se chce vymezit. O celý příběh v jeho složitosti a nuancích nikdo nestojí.

Sám Cameron přitom přijímá roli…

1_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte